Vernisáž zahájil výstižným a pochvalným projevem malíř, teoretik a autorův přítel Jiří Hastík.

„Já se nejen dívám, ale i vnímám. Myslím si, že v tomto citátu je o Radovanově tvorbě řečeno v podstatě vše. Mnozí řeknou, že jeho obrazy jsou abstraktní a vnímají je pouze jako věc určité formy, nicméně jeho díla jsou vždy pečlivě nastudovanou, lépe řečeno navnímanou skutečností," popsal výstavu Hastík.

Sám autor poděkoval především ženě a svým dětem, bylo jasné, jak velkou oporou v jeho nejen uměleckém životě mu jsou. Samotnou výstavou s poetickým názvem Nepotichu chce Langer skrze zdánlivě abstraktní díla ukázat návštěvníkům svůj pohled na svět a místa, které navštívil.

„Chci nabídnout možnost, jak nazírat na svět kolem nás, svědectví o cestách, kterými jsem prošel. Je to záznam momentálního stavu duše, prožívání minulého i budoucího, které dnes ještě neznáme…Potichu, i nepotichu," charakterizuje autor své díla v katalogu výstavy.

Expozice bude v galerii Stará Radnice k vidění až do 13. ledna příštího roku.

Výbor z díla Bohumíra Indry

Druhou současně probíhající výstavou je výbor z díla hranického historika a kronikáře Bohumíra Indry. Vernisáž k výstavě proběhla v úterý 6. listopadu a zahájil ji ředitel Zemského archivu v Opavě Karel Müller.

Bohumínský rodák Indra se do Hranic přestěhoval v roce 1923 a vystudoval zde gymnázium. Už v té době se zajímal o hranický archiv, který přibližně o dvacet let později celý roztřídil a zrenovoval. Až do roku 1978 pracoval jako ředitel v Zemském archivě v Opavě, publikoval však také studie v Záhorské kronice, zaměřené převážně na dějiny Hranicka. V důchodu se vrátil k Hranicím a v desítkách článků zmapoval historii města i jeho osobností. Indrova bibliografie čítá úctyhodných pět set položek. Zemřel v roce 2003.

Také výstava hranického archiváře potrvá na Staré radnice až do 13. ledna. (vrb)

Autor: Vít Vrbka