Holandští umělci nevystavují v Hranicích svá díla poprvé. Spolupráce výtvarníků z obou zpřátelených měst trvá již dvacet let. Úvodní slovo na čtvrteční vernisáži patřilo hned několika českým i nizozemským spoluaktérům výstavy.

Ujal se ho například Frans van Veen, který je předsedou pracovní skupiny, jež má družbu obou měst na starosti a navíc je již třetím rokem čestným občanem Hranic.

Po něm se u mikrofonu vystřídali mimo jiné i vystavující umělci, ať už Radovan Langer, který je duší této oboustranné spolupráce, nebo třeba Frits Frietman, jehož díla už mohli Hraničtí v minulosti obdivovat na jiné výstavě.

Teď jsou v galerii Severní křídlo zámku k vidění malby a kresby, v muzeu pak sochy a plastiky deseti umělců z Holandska a osmi představitelů domácí výtvarné scény.

„Celý tento mezinárodní výtvarný projekt je výrazem nejen spolupráce partnerských měst, ale i dlouhodobých a bohatých společných kontaktů mezi výtvarnými umělci Hranic a Leidschendam-Voorburgu. Navazuje tak na již dříve realizované společné či individuální výstavy ve Voorburgu a Hranicích, kterých se v uplynulém období uskutečnilo víc než dvacet, z nichž ta poslední v Hranicích na přelomu let 2005 a 2006,“ sdělil tiskový mluvčí Hranic Petr Bakovský.

Výstava dostala název Kunst/Umění – Umělci spolu, koná se pod záštitou starostů obou zpřátelených měst a potrvá až do 30. května.