Cenné kousky ze sbírek místních obyvatel představily, jak se na nadcházející sváteční období připravovaly hospodyňky před sto lety. Mezi exponáty nechyběl starý vál s formičkami, váha či hmoždíř na drcení koření.

„Stará doba byla taková teplá. Tyto věci ze staré kuchyně zapůjčili převážně lidé z naší obce a hodně jich pochází také z naší rodinné sbírky. Například oblek je po mém tatínkovi a ten už má pětaosmdesát let. Když ho nosil, tak bylo mu třicet," přiblížila jedna z pořadatelek výstavy.

Z minulosti se ale návštěvníci rychle přesunuli do současnosti a moderních trendů vánočního zdobení. Obdivovat mohli nejen originálně nazdobené adventní věnce, ale i doplňky na sváteční stůl, ať už z keramiky nebo vodního skla – a to z dílny výrobců z Bystřice pod Hostýnem nebo Valašského Meziříčí.

Zajímavostí byla i praktická ukázka výroby svící, kterou předvedl místní včelař Petr Zdráhala. „Svíce, vyrobené z pravého včelího vosku, se odlévají do silikonových forem různých tvarů a motivů. Buď se dělají jen ozdoby na zavěšení nebo klasické svíčky s knotem. Od toho se pak odvíjí postup," popsal.

„Pokud vyrábíme klasickou svíčku, je třeba uchytit na špejli knot, prostrčit ho přes formu, která je ze dvou půlek. Forma se stáhne gumičkami, a poté zalije voskem. U menších svíček trvá asi dvacet minut, než zchladnou, u těch větších tak hodinu," řekl. Na výstavě chtěl podle svých slov příchozím hlavně ukázat, co všechno se dá ze včelích produktů vyrobit.

Do sokolovny v Paršovicích přišli hledat inspiraci pro vánoční výzdobu nejen místní, ale i návštěvníci ze vzdálenějších míst. „Lidé se tu můžou na chvíli zastavit, popovídat si se známými a načerpat inspiraci. Je pravda, že tuto akci vyhledávají stále častěji i lidé ze širokého okolí," pochvaluje si hlavní organizátorka Kateřina Vinklárková.

Návštěvníci si mohli na místě zakoupit vánoční hvězdy nebo adventní věnce, ale také keramiku a další výrobky. Součástí byl i kulturní program – v sobotu se v sokolovně představil smyčcový soubor ze ZUŠ v Hranicích, v neděli pak vystoupily děti ze Základní školy v Opatovicích a mateřinky v Paršovicích.