„Tvůrce, který se nechal inspirovat osobností Jana Amose Komenského, návštěvníkům příští sobotu představí figurální práce znázorňující Učitele národů. Nebudou chybět ani insignie, pamětní medaile, studie a práce inspirované dílem Komenského,“ řekla Blanka Prudilová z odboru školství a kultury lipnické radnice. Výstavu, jejíž vernisáž začne v patnáct hodin, doplní dva exponáty na střešní zahradě.

„V předloňském jubilejním roce 120. výročí založení nejstaršího muzea Komenského na světě vytvořil umělec za pomoci otce Václava Kitzbergera i syna Kristiána ležícího Komenského, a to v nadživotní velikosti ze svařovaného měděného plechu. Dílo, vedle drobných reliéfů, je zatím posledním výtvorem s námětem Učitele národů tohoto jedinečného umělce, který je vysoce ceněn i v zahraničí,“ uvedl komeniolog František Hýbl, který vernisáž zahájí.

Igor Kitzberger se narodil v Novém Jičíně. Jeho výtvarný talent rozvíjel už jeho otec Václav, který se rovněž věnuje uměleckému kovářství. Svůj um Kitzberger dále rozvíjel na školách v Turnově a Bratislavě. „Jeho diplomovou prací byla postava Jana Amose Komenského v životní velikosti, zhotovená ze svařovaného černého plechu. V přípravě k této impozantní skulptuře po několika konzultacích v přerovském Muzeu Komenského vytvořil několik studií ze sádry, svařovaného černého plechu a také odlitých bronzových sošek,“ uvedl Hýbl.

Exponáty, které si návštěvníci mohou prohlížet až do 30. září, zapůjčila správa hradu Helfštýn a Muzeum Komenského v Přerově, se kterým město Lipník nad Bečvou dlouhodobě spolupracuje.

Novou galerii města lidé najdou v opraveném západním hospodářském křídle zámku, které místní nazývají Konírna. Její rekonstrukce trvala osm let.