Poslední koncert letošních Dnů kultury na zámku prostě a jednoduše nadchl. Posluchačům dojetím slzely oči, hlavní aktéři se nejednou dočkali bouřlivých aplausů i ovací ve stoje.

Za účasti zástupců partnerských měst Hlohovec ze Slovenska a Slovenske Konjice ze Slovinska se nejprve představil mužský pěvecký soubor Štajerskih 7. Sbor, jehož název se odvíjí od slovinského regionu Štýrsko, už svým prvním vystoupením zanechal hluboký dojem.

„Když jsem slyšela ty mužské hlasy, byla jsem z toho unešená. Velice se mi to líbilo," řekla učitelka zpěvu na Základní umělecké škole Hranice Markéta Lásková.

Není se co divit. Štajerskih 7 patří k nejznámějším souborům ve Slovinsku, zpěváci získali řadu ocenění z různých hudebních soutěží a festivalů.

Po symbolickém křtu nového historického románu spisovatelky Jaroslavy Černé z Teplic nad Bečvou přišla řada i na Komorní soubor ZUŠ Hranice a Dětský pěvecký sbor Cantabile Hranice. Mladí členové pod vedením dirigentky Markéty Láskové předvedli, že také oni mají velmi široký repertoár. Bonbonkem na závěr pak bylo společné vystoupení všech účinkujících hudebníků.

„Ani nevím, čí to byl nápad. Při soustředění za námi do školy přišli pánové ze slovinského souboru, kde jsme si to nacvičili. Jsem ráda, že byli ochotní s námi zpívat. Pro nás to bylo povzbuzení a myslím, že společné vystoupení bylo docela pěkné," sdělila pedagožka Markéta Lásková.

O tom, že se lidem nejen závěrečné vystoupení líbilo, svědčilo zmíněné standing ovation všech přísedících ve dvoraně.

„Lepší tečku jsme si nemohli přát. Hodnotit by měli především posluchači, ale člověk tu pozitivní atmosféru cítí. Byla skvělá," řekla Helena Votavová, ředitelka Městského kulturního zařízení Hranice, které akci spolupořádalo.

Sobotní Koncert přátelství navazoval na předešlá vystoupení souborů z Polska a Nizozemí i koncert Wabiho Daňka, ke kterým došlo o týden dříve. Všechny tři akce se uspořádaly v souvislosti s 15. výročím rekonstrukce hranického zámku.