Před hosty zaplněným sálem Moravského divadla, kde se slavnostní předávání konalo, převzalo skleněnou trofej deset oceněných. Ti přebírali ceny z rukou osobností, mezi nimiž nechyběl ani herec Jiří Bartoška, zpěvák Karel Gott či spisovatel Arnošt Lustig.

K oceněným patřila také správkyně hradu Helfštýna Marcela Kleckerová, která ve středu 18. března obdržela Cenu médií. Správkyně hradu si podle svých slov ocenění velmi váží.

„Cenu kraje už jsem získala v roce 2006 za pořádání Hefaistonu. O to více mě překvapilo, že si na mě vzpomněli i letos,“ komentovala to Kleckerová, která se slavnostního předávání osobně nezúčastnila. Správkyně hradu soudí, že k získání ceny médií mohlo přispět i to, že často komunikuje s novináři deníků, redaktory rozhlasu a televize.

„Je pravda, že se o dění na hradě široká veřejnost vždy včas dozví. Zrovna teď na Helfštýně chystáme výstavu prací Kristýny Habermannové, která bude mít slavnostní vernisáž 4. dubna,“ připojila pozvánku Kleckerová.

Do dvorany slávy vstoupil také varhaník Antonín Šindler. Před dvěma lety přebíral tuto cenu nedávno zesnulý zpěvák Pavel Novák, jehož portrét mohli diváci včera zhlédnout na plátně. „Dobře si pamatuji na jeho tehdejší vystoupení plné úsměvu a na životní optimismus, se kterým bojoval s těžkou nemocí až do konce,“ zavzpomínal moderátor.

Karel Gott za doprovodu klavíru Pavla Větrovce zazpíval na začátku své největší hity z šedesátých let, během večera pak došlo na průřez celým jeho repertoárem. Cenu z jeho rukou přebíral pořadatel festivalu Baroko Tomáš Hanzlík.

A co pro oceněné ceny vlastně znamenají? „Na cenu jsme hrdí jako celý tým. Je pro nás velkým oceněním a motivací pokračovat v práci s dětmi co nejlépe i v následujících letech,“ řekla vedoucí baletního studia Jitka Weiermüllerová.

Také ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Hana Študentová má z ocenění radost. „Měli jsme kvalitní soupeře, třeba výstavu Josefa Lady v Muzeu umění. O to víc si vážíme toho, že jsme dostali cenu právě my,“ řekla Deníku Študentová.

Ocenění za kulturu:

Výjimečné počiny roku:

Oblast hudby
FESTIVAL BAROKO
Olomoucká akce se zaměřuje na hudbu 17. a 18. století s použitím dobových nástrojů nebo jejich kopií. Cenu převzal pořadatel Tomáš Hanzlík.

Oblast výtvarného umění
OLDŘICH ŠEMBERA
Spoluzakladatel olomoucké Galerie Caesar se zabývá kresbou, fotografií, malířstvím nebo grafickým designem. Cenu dostal za retrospektivní výstavu.

Oblast divadla
LOSINSKÉ KULTURNÍ LÉTO
V létě nabízí přehlídka divákům ve Velkých Losinách divadelní, hudební a filmový program. Příležitost zde dostávají i amatérské soubory.

Oblast filmu, rozhlasu a televize
PROSTĚJOVSKÁ ARCHITEKTURA PŘELOMU STOLETÍ
Současný stav významné prostějovské architektury z přelomu století ukazuje dokument Miroslava Chytila, Tomáše Vincence a Jiřího Štajnara.

Oblast literatury
HANÁ V POEZII, antologie, editor: Bohumír Kolář
Součástí publikace jsou básně více než 130 autorů, jejichž tvorba je spjatá s Hanou. Sbírka navazuje na předcházející tři díla věnovaná literatuře Olomouckého kraje, která také editoval Bohumír Kolář.

Cena za celoživotní přínos (dvorana slávy)

ANTONÍN SCHINDLER
Hudebník a organolog spoluzakládal Moravskou filharmonii. Zasloužil se o rekonstrukci varhan v chrámu sv. Mořice a je tvůrcem zvonkohry na olomouckém orloji a na dómu sv. Václava.

Výjimečné počiny:

Oblast neprofesionální umělecké činnosti
BALETNÍ STUDIO PŘI MORAVSKÉM DIVADLE OLOMOUC
Studio založila v roce 2003 Jitka Weiermüllerová a Robert Balogh. Talentované děti učí pohybu v souladu s hudbou.

Oblast ochrany a popularizace kulturních hodnot
VÝSTAVA PORTOLÁNOVÉHO ATLASU
Vzácný námořní atlas z roku 1563 vystavila Vědecká knihovna, Nadační ústav regionální spolupráce a Filozofická fakulta Univerzity Palackého v konviktu.

Osobnost roku v kultuře
VÁCLAV OBR
Restaurátor historických kočárů, zakladatel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem dal dohromady největší sbírku v České republice.

Cena médií
MARCELA KLECKEROVÁ
Kastelánka proměnila hrad Helfštýn v centrum kulturně společenského života v regionu, a to i díky mezinárodnímu setkávání uměleckých kovářů.

Karel Páral a Petra Poláková-Uvírová