„Původní myšlenka byla připravit koncertní cyklus tak, aby vrcholil v březnu příštího roku, kdy měl tento vskutku poslední mohykán českého tanečního swingu 30. a 40. let oslavit 100 let,“ uvedl známý zpěvák a herec Ondřej Havelka. Bohužel Jiří Traxler přednedávnem zemřel, připravený koncertní program však Havelka se svým souborem přesto realizoval.

Program, s nímž Havelka putuje po českých městech už od konce loňského roku, je sestaven především z písní Jiřího Traxlera, které psal pro R. A. Dvorského, Inku Zemánkovou a později pro orchestr Karla Vlacha. Jsou to například skladby Jedu nocí, Bloudění v rytmu, Měsíc to zavinil, Bláznivý den, Dobrou noc, Potkal jsem svůj sen, Boogie Woogie a další. „Nicméně zazní i skladby z repertoiru jeho oblíbených amerických swingbandů, kterých si nejvíc považoval,“ podotkl Havelka, který tento aspekt promýšlel společně s Traxlerem těsně před jeho smrtí.

Zpěvák se Jiřím Traxlerem v posledních letech velmi sblížil díky tomu, že realizoval jeho hudební portrét pro Českou televizi. „Znám tedy mnoho detailů týkajících se jeho života a muzikantské kariéry a řadu půvabných historek. Právě tyto vzpomínky, které jsem měl takříkajíc z první ruky, budou kořením průvodního slova, jímž budu jednotlivé kusy uvádět,“ doplnil Havelka.

Koncert Ondřeje Havelky a skupiny Melody Makers se uskuteční v hranické sokolovně v pondělí 27. února od 19 hodin. (jen)