Osobnost české populární hudby, která se proslavila hlavně v šedesátých letech, prohrála letos v únoru svůj dlouholetý boj se zákeřnou rakovinou. Na smuteční obřad zavítaly do velkého sálu Městského domu v Přerově tisíce lidí.

Vzpomínka na Pavla Nováka se uskuteční na stejném místě – a to 10. a 11. února.

„Byli jsme tehdy postaveni před hotovou věc. Pořadatelé mi týden po pohřbu dědy řekli, jestli mají koncerty zrušit a nebo budeme dál pokračovat. Rozhodli jsme se nepřerušit tradici,“ vzpomíná na nelehké dny Pavel Novák mladší.

Ten se podle svých slov vrátil znovu na podium, které před časem opustil.

„Když jsme začali jezdit první vzpomínkové recitály, nevěděli jsme, jaká bude reakce publika. Ale lidi nás příjemně překvapili, chtějí dál poslouchat své oblíbené písničky. Díky tomu, že jsem jezdil s otcem na koncerty, všechny jeho skladby znám. Není to ale tak, že bychom pokračovali v muzice jen z piety. Hudba mězase začala bavit a dává mi radost,“ vysvětlil.

Nápad uspořádat vzpomínkový koncert se v jeho hlavě zrodil už před časem. Původně ale Pavel Novák mladší plánoval vystoupení skupiny Family bez hostů.

„Nechtěl jsem nejdřív dělat vzpomínku s hosty, ale nakonec se to změnilo. Skladatel Jaroslav Wykrent oslovil zpěváka Jaroslava Nohavicu, já zase zavolal Věrce Špinarové. Přibyli i další hosté,“ popsal.

Protože hostů se nakonec sešlo více, budou vzpomínkové koncerty v Městském domě dva. První se uskuteční 10. února a v jedné jeho části vystoupí jako hosté Jaroslav Wykrent, Dana Vrchovská, Vašek Neckář a Věra Špinarová.

Druhý proběhne 11. února a jeho hosty budou Jarek Nohavica, Láďa Kerndl a další. „Předběžně nám přislíbili účast také baskytarista z Buty Petr Vavřík a nebo Jan Neckář. Chystáme ale i překvapení v podobě symfonického orchestru,“ podotkl.

Pavel Novák mladší představí také v premiéře novou píseň, věnovanou svému otci. Lístky na oba koncerty budou v předprodeji už od 9. listopadu.

Skupina Pavla Nováka mladšího chce pokračovat i v tradici Štědrovečerních koncertů na náměstí T. G. Masaryka v Přerově, kam každý rok přicházejí tisíce lidí.

„Chceme splnit dědův slib a vystoupíme v několika skladbách s jeho původní kapelou VOX. Hostem bude jako každoročně Jaroslav Wykrent a hrát se budou hlavně vánoční koledy,“ řekl Pavel Novák mladší. Ten plánuje i on – line přenos z vánočního koncertu.