Do Bělotína zavítali zpěváci z Oder, Orlové, Hranic, Kopřivnice či Šternberka. Kromě osobnosti Josefa Valenty se vzpomnělo také na profesora Lumíra Pivovarského, legendárního sbormistra z Ostravy.

„Byl to můj kamarád, učitel i kolega. Spolu jsme založili a pět let vedli sbor Chorus Ostrava," vzpomněl jeden ze sobotních návštěvníků Jan Mlčoch, sborový zpěvák i dirigent.

„Také jsem se přijel podívat za dobrou a kvalitní muzikou, protože festival Valentův podzim má v kraji dobrý zvuk. Pravda je, že jsem v Bělotíně svou hudební dráhu začínal. V patnácti letech jsem založil středoškolský sbor a sem jsme jezdili vždy na letní soustředění. Toto místo je v mém srdci pevně zakotveno," doplnil Jan Mlčoch, který několik let vedl Akademický pěvecký sbor Vysoké školy báňské a nedávno se vrátil z koncertního turné po Mexiku.

Přátelskou atmosféru si pochvalovala také Jana Altrichtrová z Pěveckého sdružení Kopřivnice.

„O přehlídce víme, ale byli jsme tady naposledy v roce 2003 – termín se nám překrývá s našimi akcemi, ale letos jsme se rozhodli dát přednost Bělotínu. Část sboru je navíc účastníky Bělotínského týdne zpěvu," zmínila. Sboru obětují s kolegy svůj volný čas a ne jinak je tomu i o Vánocích.

„Je to nejnáročnější období. Bývaly doby, kdy jsme měli deset vánočních koncertů. V takové chvíli jde rodina stranou, jsme šílenci, ale zpěv milujeme," dodala.

Valentův hudební podzim pořádá obec Bělotín. „Při někdejším úklidu na faře jsme nalezli Valentovy noty ve skříních a z toho vznikl nápad začít se jeho osobnosti věnovat. Kolega z Hustopečí nad Bečvou pak objevil venkovskou mši, kterou Valenta složil pro místní sbor ve třicátých letech – my jsem ji pak v Hranicích nahráli," uvedl starosta Bělotína Eduard Kavala.

Přehlídka byla zamýšlena původně komorní o třech až čtyřech souborech na programu, ale leccos se změnilo.

„Jeden rok vystoupilo dokonce patnáct sborů, ale to už je na více než pětihodinový koncert. Letos vystupuje jedenáct uskupení z regionu. Hlavní myšlenka zůstává přitom stejná, a to aby si sbory spolu zazpívaly, seznámily se a setkaly," uzavřel Kavala. 

MEDAILONEK
Josef Valenta (1888 – 1961)
Český učitel, který pracoval a žil v Bělotíně. Byl muzikantem tělem i duší a své nadání a schopnosti předával dětem. Nebylo snad hudebního nástroje, na který by neučil hrát. Při osvětové besedě otevřel hudební školu a denně do pozdních hodin poslouchal své svěřence – houslisty, klavíristy, hráče na dechové nástroje i kytaristy. Josef Valenta pomáhal s hudebními čísly při sokolských akademiích a Silvestrech. Byl dirigentem žákovského orchestru a jeho hudební škola každým rokem pořádala koncert, při němž se žáci představili i ve spolupráci s dospělými. Nezanedbatelná byla také jeho činnost skladatelská. Vedle mší a chrámové hudby komponoval pochody, valčíky, a pro pro svůj žákovský orchestr i orchestr dospělých upravoval skladby jiných autorů.