Velice slušně zaplněný Zámecký klub v Hranicích se v pátek 22. ledna od dvaceti hodin proměnil na chrám akustických kytar. Návštěvníkům dvojkoncertu se nejprve představilo duo LiThr, poté nadějný písničkář Víťa Vrbka.

David Križan a Vojta Miloš. Oba zpívají, oba hrají na kytaru. Vojta občas přidá i nějaký ten exotičtější nástroj. Toť hranické duo LiThr. Základní kostru „lithrového" repertoáru tvoří coververze vybraných folkových skladeb, ale i některých popových hitů.

V průběhu svého vystoupení tak vystřihly například skladby od Oasis, Eda Sheerana, či Simple Plan. Dostalo se však i na dvě autorské písně, kterými oba hudebníci dokázali, že i tudy by jejich budoucí kroky rozhodně mohly vést. Obzvlášť textově nápaditá „O muzikantech" se jistě vryla lidem do paměti.

Hudebnickou všestrannost dokázal Vojta Miloš, když v několika písních oslnil hrou na melodiku, foukací klávesovou harmoniku. Oba muzikanti zkrátka předvedli po profesionální stránce precizní výkon a publikum dvojici nemohlo odměnit ničím jiným, než hlasitým potleskem.

To největší síla Víťi Vrbky tkví jednoznačně v autorské tvorbě. „Tahle písnička se snad jednou bude hrát v rádiu, doufám," uvedl svou skladbu „Půlnoční úsměvy." S tímto tvrzením se nedá než souhlasit, dost možná nejlepší dosavadní skladba jeho repertoáru, ve které se přímočarostí a pojetím patrně nejvíc přibližuje svému britskému současníku Jaku Buggovi, který je jednou z největších Víťových inspirací.

Je pravdou, že na mladém zpěvákovi byla občas znát tréma, ale vystoupení to naštěstí příliš neškodilo, možná právě naopak všemu přidávalo lidský rozměr. Osvěžujícím prvkem byla píseň „O2," ve které si Víťa velice zdatně vystřihl rapový part. K jednomu z vrcholů večera patřila také skladba „Usínám," ve které autor popisuje zážitky z beznadějného stopování v Berlíně.

Na konec svého setu se rozhodl ještě zahrát dva covery od dalšího ze svých britských idolů, Toma Odella. Kdo tvorbu tohoto pětadvacetiletého blonďáka zná, jistě ví, že si Víťa ukousl pořádný krajíc. Naštěstí se však s touto výzvou popasoval se ctí. A i když to nebylo dokonalé, rozhodně to bylo příjemné. Bez diskuzí si však zaslouží veliký plusový bod, že se rozhodl hranickému publiku představit současnou špičku ostrovní hudby.

Jako závěrečnou třešničku na vydařeném večeru si Víťa ještě jednou zopakoval svůj největší hit „Medový svět", tentokrát za doprovodu obou muzikantů z LiThru. Lepší rozloučení si návštěvníci nemohli přát. A i když ještě bouřlivě tleskali a vynucovali si další přídavek, Víťa byl již neoblomný. „Já už bych to nechal tak, radši se přesuneme na after párty, tam určitě ještě něco zahrajeme," udělal tečku za večerem nadějný interpret. 

DAVID KRÁL