Čtrnáctiletá Veronika Vališová ze ZŠ Šromotovo si v pátek odnášela domů barevný televizor za první místo v kategorii jednotlivců.

„Vyrobila jsem pleteného zajíčka a papírové vajíčko. Říkala jsem si, že se zúčastním, ale vůbec jsem nečekala, že vyhraji,“ řekla vítězka, která si televizor zapojí u sebe v pokojíčku. Hned za ní se umístila Kristýna Kelarová z téže školy.

Za slepičku výtvarné potřeby

Základní a mateřská škola Milenov si do Hranic přijela pro pět tisíc korun za oceněnou slepičku ze sena. „Soutěží se účastníme docela často, ale uspět se nám podařilo poprvé,“ komentovala získané druhé místo v kategorii kolektivů vychovatelka Marcela Humplíková a prozradila, že výhru škola a školka použije na nákup výtvarných potřeb.

„Momentálně se nám totiž finančních prostředků moc nedostává,“ konstatovala Humplíková.

Pořadatelem již 15. ročníku soutěže byla opět marketingová společnost z Mariánských lázní, která kladla důraz hlavně na to, aby byly soutěžící exponáty vyrobeny z ekologických materiálů. Jinak měli její účastníci naprosto volnou ruku. „Děti při výrobě účelně tráví volný čas a v Čechách zůstane zachována dlouholetá tradice,“ vyjmenovala hlavní dva účely konané soutěže prokuristka soutěžní výstavy Jana Mrencová.

Z Hranic bylo nejvíce exponátů

Hranice byly pro uspořádání výstavy vítězných prací vybrány proto, že se z tohoto města sešlo nejvíce exponátů. Celkem jich letos porota posuzovala dva a půl tisíce. V koši pak ty vítězné rozhodně neskončí. „Zdobí zpravidla kanceláře biskupů, politiků a jiných osobností. Jeden z nich si převzal i operní zpěvák Peter Dvorský,“ uvedla Mrencová.

Mariánskolázeňská společnost pořádá ještě další dvě celostátní výstavy. Jedna vybízí účastníky k tomu, aby ztvárnili, jak si představují, aby vypadala naše zeměkoule a druhá shromažďuje vánoční ozdoby. „Tu druhou také letos plánujeme uspořádat v Hranicích. Měl by na ní zazpívat i Peter Dvorský a Dětský českolipský sbor,“ prozradila na závěr Mrencová. (ka)