Na sedmdesát přihlášených účastníků spolu se špičkovými českými i zahraničními lektory obsadí učebny zdejší umělecké školy B. Kozánka a hudba bude znít i z přerovské restaurace Pivovar.

„Ve Frýdlantě je zaplavená restaurace Beseda, kde měly účinkovat kapely jednotlivých lektorů, a pod vodou se bohužel ocitlo i kino,“ vysvětlil jeden ze zakladatelů dílny Aleš Benda, jenž je zároveň dramaturgem podzimního Československého jazzového festivalu v Přerově.

Podle něj zareagovali pořadatelé na situaci v zaplavených Čechách okamžitě.

„Ředitel festivalu Rudolf Neuls na nic nečekal a během půl dne operativně zařídil přesunutí jazzové dílny do Přerova,“ popsal Benda.

Týdenní interpretační seminář založil v roce 1984 ve Frýdlantě spolu s Alešem Bendou legendární hudební pedagog Karel Velebný.

Už sedmadvacátého workshopu se kromě přihlášených účastníků zúčastní i přední čeští a zahraniční hudebníci. Součástí dílny ve Frýdlantě je vždy série jazzových koncertů, o něž nebudou ochuzeni ani Přerované.

„Přihlásilo se nám na sedm desítek účastníků, a ti se budou od pondělka pod vedením lektorů učit ve čtrnácti učebnách ve zdejší lidové škole,“ vylíčil šéf Kulturních a informačních služeb města Přerova a dlouholetý ředitel přerovského jazzového festivalu Rudolf Neuls.

Dění se podle něj ve středu odpoledne přesune i na náměstí T. G. Masaryka, kde se uskuteční společný koncert jazzmanů, a na každodenní jam session se můžou těšit i návštěvníci přerovské restaurace Pivovar.

„Lektorů bude letos o něco méně, než jsme předpokládali, ale určitě mezi nimi nebudou chybět zvučná jména jako jsou flétnista Jiří Stivín, pianisté Karel Růžička a Boris Urbánek, kytaristé Luboš Andršt a Zdeněk Fišer nebo kontrabasista Josef Fečo,“ vyjmenoval některé z nich Aleš Benda. Na jazzovou dílnu přijedou ale i lektoři z USA – Lee Andrew Davison, Neil Wetzel, Gary Rissmiller a Skip Wilkins.