Akci uspořádala nově vzniklá iniciativa „V Přerově neonacisty nechceme“ a její organizátoři pozvali do města osobnosti kulturní scény, umělce a další odborníky, kteří mají upozornit na vzrůstající nebezpečí neonacismu v České republice.

Koncert má podpořit i obyvatele Ústí nad Labem, kde se ve stejný den uskuteční další pochod nacionalistů. „Extremistických aktivit v republice stále přibývá a jsou jen obtížně regulovatelné. Magistráty ve městech nemají žádné účinné nástroje, jak se proti extremistům vymezit,“ uvedl ředitel olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni Richard Kořínek.

Podle něj se díky velké medializaci dostává do povědomí široké veřejnosti, že pochody jsou něčím normálním. „Chceme upozornit, že není normální mlčet a tolerovat, co se kolem děje,“ zdůraznil Kořínek.

Koncert v Přerově je naplánován na 18. dubna, kdy se mají uskutečnit hned tři pochody radikálů v Ústí nad Labem. Přerované proto chtějí podpořit obyvatele severočeského města fotografickým happeningem s názvem „Ukažte neonacistům záda“. „Necháme si všichni společně vyfotit svá záda a pak fotky pošleme kolegům do Ústí nad Labem, “ popsal Richard Kořínek.

Podle něj je důležité, aby se do akcí proti extremismu v České republice zapojilo co nejvíce lidí. Iniciátory Koncertu proti neonacismu v Přerově jsou také místní Armáda spásy a občanské sdružení Kappa help.

„Chceme uspořádat pokojné shromáždění občanů, kterým se nelíbí, že v našem městě pochodují neonacisté,“ vysvětlil Michal Majer z organizace Kappa help v Přerově.

Na náměstí T. G. Masaryka v Přerově vystoupí 18. dubna od 15 hodin čtyři hudební formace, ale je možné, že se řady účinkujících rozšíří. O vystoupení dalších skupin a osobností kulturní scény se stále jedná. Návštěvníkům zahrají přerovská rocková skupina Light Bringer, olomoucká reggae kapela Homebwoyrasta, etno alternativa z Litoměřic Duben v Pešti a romská kapela Gipsy Imperio.

„Právě tato skupina si také pozvala speciálního hosta Vojtěcha Lavičku z populární kapely Gipsy.cz,“ upřesnil Majer. Akce se zúčastní i místní Romové. „Proti neonacismu by se mělo vystoupit. S tím, co se stalo v Přerově, nesouhlasíme jak my, tak i polovina obyvatel města,“ řekl jeden z místních Romů Petr Horváth, který žije ve Škodově ulici. Podle něj Romové podpoří koncert svou účastí.