Ačkoliv v současné době lidi nejvíce zaměstnávají návštěvy společenských plesů a bálů, po očku už sledují, co zajímavého se pro ně chystá na kulturní scéně v Přerově a okolí v následujících měsících.

Lákavou kulturní nabídku připravil Městský dům v Přerově. „V letošním roce zahajujeme sezonu v úterý 10. února, kdy se na prknech velkého sálu Městského domu představí v 19.30 hodin vtipná maďarská tragikomedie Kornelovy vdovy s opravdu hvězdným obsazením. Vystoupí zde například Milena Steinmasslová nebo Michaela Dolinová.

Za největší raritu letošní kulturní nabídky ale považuji společný koncert bratří Nedvědů, kteří spolu již prakticky nevystupují, dále bych chtěl vypíchnout koncerty Petry Janů, Dalibora Jandy nebo Věry Martinové. Na tyto koncerty jsou už ale všechna místa obsazená, bohužel kapacita Městského domu je taková, jaká je,“ prozradil manažer kultury Městského domu v Přerově Jan Vrba.

Mezi jedny z nejnavštěvovanějších přerovských akcí patří bezesporu Československý jazzový festival, který v loňském roce oslavil pětadvacátý ročník a již před několika lety se rozrostl na dvě scény.

I šestadvacátý ročník jazzového festivalu, který připadá na 22. až 24. října, pomalu dostává svou jasnou podobu. „Zatím je sice všechno v jednání, ale snažíme se, aby letos ze zahraniční scény vystoupili takoví jazzoví velikáni, jako je brazilsko-americká kapela Ivan Linsband, americké trio Brat Mehldau nebo jazzová formace Tower of Power. Dále doufáme, že přijme své pozvání buď americká kapela Joey de Francesko band, The Manhattan Transfer, nebo jazzový americký pianista Freddy Cole. Z československé scény se snad budeme moct těšit na Big band Sv. Blažeje či na kvintet Ondreje Krajňáka,“ prozradil lákavý program ředitel festivalu Rudolf Neuls.

Hrad Helfštýn si letos připravil kulturní perličku na Kovářské fórum, na které již přislíbil svou účast italský mistr černého řemesla.

„Kovářské fórum spolu s Hefaistonem a Hradním bálem patří k hlavním raritám a velice oblíbeným akcím, které se pravidelně konají na hradě Helfštýně. Letošního Kovářského fóra se zúčastní špička kovářského řemesla nejen v Itálii, ale i v celé Evropě, italský kovář Claudio Bottero se svým synem. Těší nás to už proto, že vykovaná díla zůstávají na hradě. Jinak pořádáme pro lidi atraktivní Hradní bál, který je oblíbený už proto, že lidé mohou nasát atmosféru Helfštýna i v pozdních nočních hodinách, což jindy přes rok nemohou,“ prozradila správkyně hradu Helfštýn Marcela Kleckerová.

Zajímavým programem na letošní rok se mohou pochlubit i další města v okolí Přerova. „Letos pořádáme již pátý ročník Kovu ve městě, na kterém bude tentokrát vystavovat svá díla Pavel Tasovský a ČechoŠvýcar Pavel Krbálek. Za největší letošní událost ale považujeme slavnostní odhalení plastiky nazvané Tillia (lípa). To se uskuteční 9. května a plastika bude umístěna na náměstí vedle kašny sv. Jana Nepomuckého,“ prozradila mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Na výrobě plastiky podle posledního návrhu zemřelého mistra kováře Alfreda Habermanna se v současné době podílí Pavel Tasovský a Kristina Habermannová.

S Robertem Křesťanem a skupinou Druhá tráva se můžete setkat na dalším ročníku Tovačovského Portálu. „Letošní county večer vychází na 15. srpna a máme již domluvené vystoupení kapely Druhá tráva s Robertem Křesťanem. Dále z největších lákadel vystoupí pražská kapela My3.avi či hranická formace Blue stone. Jako host letošních Hodinek v kapli přijala pozvání kapela Hořký kafe,“ prozradila dramaturgyně Tovačovského Portálu Arana Nosálová.

V Dřevohosticích se zase těší na zpestření letošních dechovkových slavností, kde v pátečním večerním programu vystoupí oblíbená pěvecká dvojice Eva a Vašek.