Festivaly různých stylů a žánrů budou celé léto plnit výletiště, přírodní amfiteátry a také letiště. Pozadu nezůstává ani PřerovskoaHranicko. Včera se v Náměšti na Hané otevřely brány folkového svátku Zahrada 2009.

Vystoupí tam desítky kapel. Na podiu se střídají ostřílení bardi jako Jaromír Nohavica, Wabi Daněk a spousta dalších. Už ve čtvrtek zazpívala i Jarmila Šuláková se skupinou Fleret. „Stejně jako Zahrada, i tato valašská královna slaví v těchto dnech kulatiny. Proto jsem rád, že je tu dnes s námi,“ řekl k publiku hlavní organizátor Zahrady Michal Jupp Konečný, který Šulákové předal za všechny příznivce velikoukytici.

Přerovský region nabízí v létě hned několik hudebních lahůdek. Patří k nim Best Fest v Rouském, který se koná v sobotu 18. července na místním výletišti.

Organizátoři slibují jména jako například známou českou zpěvačku Annu K a slovenskou formaci DESmod.VRouském však vystoupí také v okolí známá Kalibra, a to s mixem známých rockových šlágrů. Nebude tamchybět ani hranická kapela Traktor anebo punkrocková skupina Hadramašmátrá z Blatnice u Uherského Ostrohu.

Festivalová turistika je fenoménem poslední doby, tomu nahrává fakt, že do Česka míří takováznámájménajako Underworld nebo Moby, kteří vystoupí o víkendu na jednom z největších festivalů v republice Rock for people v Hradci Králové.

„Festivalová turistika skutečně v posledních letech zažívá boom. Na koncerty se jezdilo vždy, ale teprve v posledních letech se pořadatelé naučili nabídnout návštěvníkům dokonalý servis počínaje občerstvením a konče ubytováním.

Typickým příkladem je rozvoj vizovického Masters of Rock. Na tuto show už jezdí řada lidí, kteří vystupující kapely ani pořádně neznají,“ prohlásil hudební kritikPavelNováček. Festivaly jsou pro fanoušky hlavně místem odpočinku. „Je to relax a nabíjí mne to energií,“ tvrdí jedenadvacetiletý Martin Sýkora, který jen v létě jezdí na tři až čtyři festivaly.

V srpnu Přerovsko nabídne téměř každý víkend zajímavou hudební akci. Pátý ročník Dřevorockfestu v zámecké zahradě v Dřevohosticích uvede například Ivana Mládka a jeho Banjo band, skupinu Jirky Macháčka MIG 21, šumperskou formaci O5 a Radeček, Annu K as poustu dalších.

Následující týden přerovské výstaviště rozezvučí drsnější muzika v podání legendárního Citronu, partičky z Olomouce Hazydecay, Tchoři a Bestla. S trošku jiným žánrem ve stejný den v sobotu 15. srpna se v zahradě tovačovského zámku rozběhne již jedenáctý ročník Tovačovského portálu.

Letos přijal pozvání Robert Křesťan a Druhá tráva, nebo také Žamboši, Careta čiHořký kafe. Na druhou Letní noc lze vyrazit 21. srpna do Věrovan, kde fanoušci uslyší Aleše Brichtu, nebo také revivalové Nightwish.

Tomáš Indrei a Martin Nevyjel