Novou hru zkoušejí přerovští ochotníci už od podzimu loňského roku a jejich zkoušky v těchto dnech vrcholí. Premiéra se koná v pondělí 23. února v přerovském Městském domě.

„Pro letošní ročník jsme si připravili trochu nový způsob inscenace. Dosud jsme totiž hráli převážně velkoformátové záležitosti, kde účinkovalo někdy až šestnáct herců. Tentokrát však jde o komorní záležitost, která je určena pro pět zralých žen a jednoho vyzrálého muže,“ řekl producent přerovského divadla Dostavník Ivo Kolařík.

I letos přerovské divadlo spolupracuje s režisérkou a členkou Moravského divadla v Olomouci Vlastou Hartlovou, která hru americké autorky Pauly Vogel pro Dostavník upravila.

„Jde asi o devátou divadelní hru, kterou upravuji a režíruji pro divadlo Dostavník. Tentokrát je to nepříliš veselá komedie, která pojednává o strastech pěti žen, které se živí nejstarším řemeslem – tedy prostitucí. Dámy se scházejí v kavárně, kde řeší, jak bojovat s mladou konkurencí, která je velice dravá, a jak zefektivnit svou práci, aby bylo více klientů a peněz,“ poodkryla scénář nové hry Vlasta Hartlová.

Diváci se mohou těšit nejen na kvalitní herecké výkony pěti zkušených hereček, ale na své si přijdou i milovníci hudby. „Tuto inscenaci obohatili hudbou Vladimír Čech a Zdeněk Hilbert. Každé z pěti dam byla věnována jedna písnička, která vypovídá o tom, jak se k nejstaršímu řemeslu každá z nich dostala. Kromě toho ve hře zazní i další písničky a navíc v podtextu diváci uslyší i hudbu Franka Sinatry,“ prozradila režisérka Hartlová.

Na divadelních prknech se v nové hře objeví herečky, které v divadle působí už řadu let. V roli prostitutky tak diváci mohou spatřit Boženu Weiglovou, Renatu Bartlovou, Lenku Floriánovou, Pavlínu Konvičkovou a profesně nejmladší Dagmar Hrubou. Jako jediný muž se po jejich boku objeví v roli číšníka zkušený herec - Vratislav Lukeš.

„Tuto hru jsme si pro letošní rok zvolili i z toho důvodů, že spousta našich mužských stálic se v letošní sezoně nemohla angažovat a vzniklo tak jakési mužské vakuum. Důvody jsou různé. Někdo studuje, jiný staví dům nebo se musí starat o narozené dítě,“ prozradil Ivo Kolařík.

Zatímco loni soubor nové divadelní talenty nehledal, letos už konkurz hodlá vypsat. „Příští rok nás totiž čeká jubilejní čtyřicátá divadelní sezona a chtěli bychom do ní vstoupit s velkolepou inscenací, kde bude zapotřebí obsadit více herců,“ vysvětlil Kolařík.

Dostavník i letos vyrazí s novou hrou na různé divadelní přehlídky. „Letos se opět chystáme na přehlídku do Karolinky na Vsetínsku, kde jsme byli loni poprvé, a nesoutěžně se zúčastníme i tradiční divadelní přehlídky v Kojetíně,“ nastínil závěrem Kolařík.