Světlana Lašáková, která kapelu později opustila, vymyslela proto jméno Rabussa. Letos tato přerovská skupina oslaví deset let.

Oslavy svého výročí spojila i s křtem svého nového, v pořadí druhého alba. Nese název Víno, meč a růže. Do Klubu Teplo pozvala v sobotu večer i významné hosty: flétnistku Kateřinu Sekerovou s pianistkou Ingrid Sekerovou, kytaristy Petra Vařáka a Bohdana Svárovského a cimbálovku Primáš.

„Jsou to naši kamarádi, kteří s námi hráli i na desce,“ poznamenal Pavel David, zpěvák a hráč na kytaru, mandolínu a perkuse. Mezi hosty nechyběla skupina Historika, která pořádá na hradech ohňové show. V prostorách Klubu Teplo předvedla světelnou UV show.

Večer se nesl v duchu nenuceného humoru, vtipných narážek a samozřejmě historické lidové hudby. Rabussa se totiž specializuje na renesanční hudbu, kterou pro ni přizpůsobuje Lenka Štiborová.

„Tyto skladby jsou většinou určené pro flétnové ansámbly. Měním je do folkového aranžmá. Samozřejmě je musím otextovat, protože původně jsou beze slov,“ říká zpěvačka a flétnistka, která jako jediná členka souboru nepochází z Přerova. Žije ve Valašském Meziříčí a v souboru je nejkratší dobu, od roku 2009.

„Kde jsou Valašky, tam jsou i valašské písně. Možná, že až se tu sejdeme na křtu třetí desky, budeme se už jmenovat Rabussica,“ poznamenal k tomu další z členů kapely, Petr Milota.

Sám je autorem velké části písní z repertoáru této skupiny, která je provázaná s šermíři Markus M.

„Skládal jsem hudbu i přímo k ději nebo pro chvíle, kdy se herci převlékali do zbroje. Někdy těm písním říkáme pseudorenesanční, to ale není úplně přesné. Mně se spíš líbí název „šermířské“,“ dodal Milota.

Za zpěvačku Světlanu Lašákovou, která si z kapely „odskočila“ za mateřskými povinnostmi, zaskočil Pavel Mollin.

„Původně to bylo na půl roku. A je z toho nejdelší půlrok na světě,“ poznamenává Mollin, který v Rabusse hraje už zhruba šest let.

Další z členek kapely, violoncellistka a zpěvačka Dana Vaníčková, se stará i o kostýmy kapely, které musejí samozřejmě odpovídat historickému repertoáru.

Na slavnostním večeru zazněly jak písně z prvního alba kapely , které mělo pouhých šest skladeb, tak převážná většina z devatenácti­písňového nového cédéčka.

Muzikanti přidali i „světovou a kosmickou premiéru“ písně Duní větr, duní, která na žádném jejich albu ještě nezazněla a kterou připravují na jarní sezonu na hradě Sovinci.