„Bude to jedno z největších hudebních vystoupení vůbec, nejen pro Helfštýn, Lipensko a Olomoucký kraj. Jethro Tull patří ke špičce melodického britského rocku a jejich koncert je událostí, která daleko přesahuje hranice regionu. Skupinu navíc doprovodí české smyčcové kvarteto,“ líčí nadšeně kastelán Jan Lauro.

Koncert se bude konat na největším, druhém nádvoří. „Pro skupinu bude zřízeno kryté pódium o rozměrech přibližně dvanáct krát dvacet metrů,“ doplňuje.

Promotér koncertu Pavel Malúš zná Helfštýn velmi dobře.

„Dětství jsem strávil v Hranicích a na Helfštýně jsem byl několikrát. Je to jednoznačně místo, které se pro takovou akci hodí, má atmosféru,“ říká Malúš. Podle Laura začala jednání o možném koncertu již na jaře.

„S panem Malúšem jsme řešili rozvody elektřiny, zázemí pro kapelu, sociální zázemí pro návštěvníky, posílali jsme půdorysy hradu. Původní záměr byl trošičku jiný, měla to být megaakce pro dva a půl tisíce lidí. Pro pana Malúše nebyla ale rozhodující kvantita, ale spíš příjemné prostředí. Proto bude koncert trochu komornější, lístků bude maximálně dvanáct až třináct set,“ uvádí kastelán.

Po příznivém stanovisku kastelána i vedení přerovského Muzea Komenského začal Malúš domlouvat možnosti s Jethro Tull. „Začalo vyjednávání v Londýně. Chtěli jsme původně víkendový termín, to ale nevyšlo,“ říká promotér a dodává, že Jethro Tull v době, o niž měl původně zájem, koncertují v Austrálii.

Volné místo v kalendáři kapely i v programu letních akcí na Helfštýně se nakonec našlo 2. června.

„Vyšla nakonec čtvrteční varianta a zdá se, že fanouškům to vůbec nevadí. Už jsou prodané dvě třetiny vstupenek,“ dodává Malúš. Lístky jsou k dispozici v síti Ticketstream. Den po helfštýnském koncertu zahrají Jethro Tull ještě v Kongresovém centru v Praze.

Dosavadní hudební vystoupení na Helfštýně se dosud nesla převážně v duchu folku. Výjimkou byla letošní akce Rockový Helfštýn, kterou podle kastelána navštívilo na devět set lidí.

„V příštím roce plánujeme hudby zase o něco víc. Kromě druhého ročníku Rockového Helfštýna vystoupí v srpnu Venca Koubek a Trabant,“ zmiňuje kastelán.