Když zrovna nedoprovází populární vizovickou kapelu Fleret, stihne si na podium odskočit k nějakému typicky folklornímu souboru. Jarmila Šuláková spolu s kapelou Fleret se už řadu let těší velké oblibě posluchačů.

Důkazem toho byl i jejich vyprodaný čtvrteční koncert v přerovském klubu Teplo.

Rozhovor s královnou lidových písniček z Valašska, Jarmilou Šulákovou

Vánoce jsou takřka za dveřmi. Jak zvládáte přípravy na tyto svátky?

Já na nějaké vánoční přípravy nemám vůbec čas. Po koncertech končívám až v noci. Všechno proto nechávám na své dceři, i když i ta toho má hodně. Je totiž učitelka a má taky moc práce. Vánoce už ale v posledních letech chystá výhradně dcera.

Když na to byl čas, tak jsem předvánoční přípravy zvládala sama. Začínalo to tím, že se gruntoval celý barák. Peklo se cukroví a nesměl chybět samozřejmě nazdobený stromeček.

Jak vzpomínáte na vánoční svátky prožité v dětství?

V dětství byly Vánoce ještě krásnější. Můj dědeček měl na Vsetínsku hospodu, kde jsme se o Vánocích scházeli s celou rodinou. Dědeček nechal hospodu otevřenou i pro ostatní. Na každém stole byl talíř s cukrovím a sodovka. Kdo neměl vůbec kde na Štědrý večer být, hospoda byla pro něj otevřená. Mohl tam přijít kdokoliv posedět.

Kupujete svým blízkým vánoční dárky?

Snažím se podporovat rodinu finančně během celého roku a pod stromeček už dávám jen drobnosti.

S kým strávíte letošní Štědrý večer?

Štědrý den strávím jako obvykle s dcerou a vnukem a zřejmě přijede i další vnuk z Prahy. Všichni se sejdeme u jednoho stolu.

Udržujete některé z vánočních zvyků?

Vjizbě, kde sedíme, zavěšujeme pod světlo jmelí. Říká se, že kdo se pod ním políbí,má štěstí celý rok. Blíží se závěr roku.

Když se za letošním rokem ohlédnete, co považujete za úspěch?

Asi to, že mám výbornou kapelu, se kterou trávím spoustu času. Jsem také šťastná, že tento rok jsem zvládla řadu koncertů. Myslím si, že jich bylo něco kolem stovky. Mezitím totiž vystupuji s některými známými folklorními soubory a cimbálovými kapelami.

Jaké přání máte do nového roku?

Hlavně zdraví, abych byla v pořádku. Kapele samozřejmě také, a hlavně, aby jim to dobře zpívalo a hrálo, a ať zůstávají všichni ve zdraví.