Vzácné artefakty z vesničky Kiliki v provincii Maniema, doprovází nejen dávná historie ale především krutý osud, jak v dopise pro hranickou společnost GoKoBo Humanitas, pořádající tuto výstavu, vylíčil sám náčelník africké vesničky Gabriel Amundala Kiliki. Podle jeho slov tato vesnička, která se rozprostírala na ploše asi tří kilometrů čtverečních, v dnešní době už v podstatě neexistuje. Během pěti let byla už dvakrát vypálena a úplně zdevastována.

Vše mají na svědomí rebelové a také konžští vojáci. Lidé žijící v této oblasti, už zde nechtějí znovu stavět a budovat své příbytky. Už několikrát zažili peklo a chtějí začít konečně lepší život. Proto odešli 30 kilometrů severně za jejich bývalou zdevastovanou ves, kde si jich ze 1 250 obyvatel 680 lidí chce založit již zmíněnou novou vesničku, ve které, jak dále uvádí náčelník vesničky Kiliki Gabriel Amundala Kiliki, budou všichni znovu šťastní. Spousta jeho kamarádů a známých bylo zabito či zemřelo na následky bití, střelných, řezných a bodných ran. Nestihli utéct před požárem.

„Někteří odešli do jiných oblastí, kde mají vzdálené rodiny, které se o ně postarají a pomůžou jim tak začít nový život, ale co my ostatní?," ptá se na závěr svého dopisu náčelník.

„Takto nám náčelník vesničky Kiliki, pan Gabriel Amundala Kiliki, líčil srdcervoucí příběh. Zároveň nás poprosil, abychom si prozatím u sebe ponechali jejich nejcennější rituální artefakty, které zdědili po předcích, aby alespoň něco bylo v bezpečí do té doby, než znovu najdou klid a bezpečné místo pro své rodiny," uvedla na páteční vernisáži mluvčí společnost GoKoBo Humanitas Jiřina Vlasáková.

Hned po obdržení dopisu přišli členové společnosti z Hranic s nápadem uspořádat výstavu vzácných artefaktů, které byly rituálům ještě do nedávné doby v podstatě používány k různým, a spojit ji i s humanitární sbírkou pro postiženou africkou vesničku.

„Tímto bychom jim chtěli pomoci, a proto děkujeme všem, kteří návštěvou výstavy dobrovolně přispějí na znovu vybudování jejich nového domova daleko od války, aby mohli žít opět v klidu a míru a vychovávat tak i své děti," vysvětluje další členka GoKoBo Humanitas Iva Bonyoma Lutchimba.

Výstava, odkrývající africkou kulturu, láká na vskutku jedinečné kousky. Ty jsou spjaty s životem hned několika generací afrických domorodců a vypovídají o jejich tradicích a především pro nás tajemných rituálech. Na výstavě je například k vidění maska kmene Lega z provincie Maniema, která symbolizuje hojnost a krásu. Podle slov Ivi Bonyomy Lutchimby tyto masky byly pověšeny na dveřích, aby přinášely hojnost do domu.

„Soška Mama Lega znamená matka kmene Lega. Tato soška je posvátná a ztělesňuje silný ženský duch, který reprezentuje matku jako bezchybnou ženu. Mama Lega přináší plodnost, hojnost a oddanost," pokračuje v popisu vzácných artefaktů.

Asi největší pozornost mezi návštěvníky vzbudila soška šamana.

„Lozi nebo Mulozi znamená kouzelník, čaroděj či šaman. Tato soška patří tajné ženské společnosti, která je složena především z čarodějek s léčivou mocí, takzvaných šamanek. Tato soška se používá především během slavnostních ceremoniálů, mužské obřízce a pohřbech," dodala Iva Bonyoma Lutchimba. Ojedinělá expozice je ve výstavní síni Stará radnice v Hranicích k vidění až do 3. června. (mat)