„Nejsou to hody, jaké známe z okolních vesnic, kdy voní z každého domu koláče a pečínka. V Lipníku se chodí hlavně na přehlídku kvalitních kapel a bohatý kulturní program," řekla Marie Šuláková z pořadatelského Střediska volného času v Lipníku nad Bečvou.

Tradice hodů začala ve městě teprve nedávno.

„Novodobá tradice má v názvu svatého Jakuba, jemuž je zasvěcen zdejší kostel. Nikdo z pamětníků nám neřekl, jak se v minulosti svátek patrona města slavil. Za bývalého režimu se hody týkaly spíše uzavřeného farního společenství," dodala.

Lidé v Lipníku si užívali skvělou atmosféru už od pátku, kdy probíhalo celý den přímo z náměstí vysílání Českého rozhlasu. S nadšením se setkalo také večerní promítání v letním kině U čápů, díky němuž si návštěvníci užili českou filmovou klasiku – Tajemství hradu v Karpatech.

Na dvě stě lidí zavítalo v sobotu na šansonové dopoledne na terase kulturního domu Echo, ve kterém se představili zpěvačka Lucie Rybníkářová, klavírista Filip Tailor a kontrabasista Jakub Knápek.

Masarykovo náměstí se zaplnilo v sobotu odpoledne, kdy se na podiu v rámci programu Mladí mladým představilo několik kapel. Aplaus publika sklidilo v úvodu popové trio Berušky z Jablonce nad Nisou, po němž se na podiu objevila jazzová skupina Kryštofa Tomečka Guys, následovaly kapely Folk & Fellas z Prahy, No Distance Paradise z Olomouce a na závěr zaznělo reggae kapely Homebwoyrasta.

„Jsme s programem spokojeni, i když mohlo být trochu více atrakcí pro děti. Krásně spravená je Konírna, máme tu i kulturní dům Echo. Možností, kam se jít podívat, je zkrátka hodně," řekla Marta Hümerová z Lipníku.

Nedělní odpoledne patřilo kapelám Žamboši a Poletíme? – a především české kytarové legendě Radimu Hladíkovi se skupinou Blue Effect.

Během hodů byly zpřístupněny také památky – unikátní Střešní zahrada, věž se zvonicí, lidé mohli zavítat také na výstavu Olbrama Zoubka v galerii Konírna, nebo se pokochat pohledem na kované exponáty přímo ve městě. Skutečný klenot představuje také synagoga uprostřed staré židovské čtvrti a milou kuriozitou je i nábřeží Járy Cimrmana.