„Je to jednodušší forma divadla, na které si vysvětlíme význam a vyjádření emocí jen za pomoci pohybů a hudby," vysvětlila hlavní záměr Labašová, která s žáky secvičila stínové představení.

Vánoční příběh, který společně divákům v úterý po setmění předvedli, vypráví o narození a životě Ježíše Krista. „Je to dětská verze, ve které nejde o náboženskou tematiku, ale původ Vánoc, který by měli všichni znát," pokračovala učitelka.

Příběh navíc obsahuje řadu emocí, které se prolínají životem a děti se musí naučit je prožít.

„Ukážeme si nevinnost, lásku, zlo, nenávist, odpuštění, radost i smutek," uváděla představení Labašová.

Šesti a pětiletí žáčci navštěvují takzvanou přípravku teprve od září. Když si na dušičky vysvětlili, o čem budou hrát, některé děti s Ježíškem natolik soucítili, že odmítaly ztvárnit roli Piláta, Jidáše nebo vojáka, který přináší trnovou korunu.

„Celé divadlo silně prožívají. To, že Ježíš nakonec všem odpustil, pro ně bylo až nepochopitelné. Diváci vidí jen siluety postav, ale za plachtou se toho děje ještě víc," sdílela své zážitky režisérka.

Cílem je, aby se čtyřiadvacet budoucích umělců naučilo vyjadřovat pocity beze slov, pod vlivem hudby.

„Máme daný jen rámec děje, děti ho vyplňují svou improvizací," popisuje tvorbu díla Labašová. Příběh letos s novými dětmi hrála už podruhé. V obsazení z minulého roku zůstal jen protagonista Ježíše. „Hra mě moc baví. Nejvíc si užívám scénu ukřižování, protože tam můžu dlouho a sám tancovat," culil se po výkonu devítiletý Ondra Zezula.

Ohlasy jsou zatím jen kladné.

„Někdy mi rodiče říkají, že i slzička ukápla," přiznala autorka. Úterní publikum bylo nadšené. „Bylo to krásné, moc se nám to líbilo. Syn hraje vojáka a opravdu ho to baví," hodnotil nadšeně tatínek jednoho z herců Filip Nebeský.

Derniéra představení proběhla ve čtvrtek 10. prosince v tělocvičně ZUŠ od půl páté.

Autorka: Veronika Hlavinková