Výstava kraslic, perníčků a symbolů jara už se v rodinné galerii manželů Musilových koná čtrnáctým rokem.

Pokaždé má ale jiný ráz. „Snažíme se její pojetí každým rokem obměňovat, ať se mají návštěvníci vždycky na co těšit,“ řekla galeristka Anna Musilová. Letos je interiér upraven částečně jako jarmark s velikonočním zbožím, druhou část tvoří dvorek s čerstvě narozenými mláďaty a poslední místnost připomíná starodávnou jizbu.

„Sešlo se tolik různorodých exponátů, že jsme museli zapojit fantazii a uspořádat je tak, aby dávaly smysl,“ dodala k tomu Musilová.

V její galerii vystavují kolektivy i jednotlivci. Převážně se však o velikonoční výstavu přičinili starší lidé. Nikomu z nich není méně než čtyřicet let. „Mám obavu, aby nakonec tradiční výtvarné techniky úplně nezanikly,“ svěřila se se svými pocity majitelka galerie.

„Z dětských výtvorů tady mají zastoupení pouze tři zdejší školy, ale žádná školka,“ konstatovala smutně.

Velikonoční kraslice budou na výstavě k vidění v nejrozmanitějších podobách. Vedle klasicky malovaných vajec budou moci návštěvníci obdivovat výtvory drátkované, háčkované, zdobené voskem, barvami i chmýřím. Samozřejmostí jsou i velikonoční perníčky nejrůznějších tvarů a barev či zajímavě ztvárněné symboly jara.

Podle odhadu Anny Musilové se na ně každým rokem přijde podívat kolem dvou tisíc lidí. „Výstava začne tento pátek a potrvá až do Velkého pátku před Velikonocemi, tedy do 10. dubna,“ vzkázala všem zájemcům pořadatelka.