„Vím, že v Hranicích je výborné publikum, které umí ocenit i amatéry. Tak doufám, že je nezklameme,“ řekl v rozhovoru režisér divadla Petr Rada. Hranickým se představí s komedií britského autora Raye Cooneyho Mayday. Začátek je v 19 hodin.

Co vás přivádí právě do hranické sokolovny?
Pro amatérská divadla bývá většinou problém sehnat "štaci", kde by mohli hrát svoje představení. Proto jsme využili svoji známost s principálem místního amatérského spolku Ventyl Kamilem Štroncerem a podařilo se nám domluvit možnost vystoupit v hranické sokolovně. Navíc, po návštěvách představení zmíněného divadla Ventyl vím, že v Hranicích je výborné publikum, které umí ocenit i amatéry. Tak doufám, že je nezklameme :-)

Jakou hru nám z Ostravy přivezete, na co se diváci mohou těšit?
Přivezeme komedii britského autora Raye Cooneyho s názvem Mayday, která se hrává i pod názvem 1+1=3. John Brown je londýnský taxikář, kterému se díky přísně dodržovanému harmonogramu daří tajit skutečnost, že má dvě manželky. Jednoho dne se mu však vinou malé nehody vše zhroutí a stane se předmětem horlivého zájmu místních policistů a novinářů. Rozjíždí se velký kolotoč lží…Jak dlouho už Vaše divadlo v Ostravě působí a kolik divadelních her odehrálo?
Divadlo Devítka vniklo v roce 2009, takže v letošním roce oslaví svoje kulaté deváté narozeniny. Doposud má za sebou 9 premiér, takže číslovka devět nás letos opravdu provází… Do dnešního dne se nám podařilo odehrát celkem 182 představení.

Je známo, že ochotnická divadla trpí zrychleným způsobem života i nespolehlivostí lidí. Jak je tomu ve vašem souboru?
Amatérské divadlo je pro všechny koníček, který, byť se to možná nezdá, tak zabere spoustu času. Proto je potřeba, aby ho dělali nadšenci, kteří jsou ochotni pro divadlo obětovat svůj volný čas. I nám se samozřejmě stává, že někdo již nechce pokračovat v divadelní činnosti - převážně z rodinných důvodů (např. narození potomka, přestěhování se mimo Ostravu atd.). Ale jinak musím konstatovat, že s tímto problémem moc nepotýkáme - vytvořila se parta lidí, kteří chtějí dělat divadlo a snaží se tomu podřídit svůj čas.


Co bývá pro režiséra největší problém?
Asi největším problémem bývá najít novou hru. Aby byla obsaditelná a aby si zahrálo co nejvíce zájemců. Taktéž se snažíme vždy najít nějakou hru, která není moc známá a nehraje ji skoro každé divadlo… jedinou výjimkou je sice právě hra Mayday, která se hraje hodně - ale oprávněně, neboť se jedná o opravdu výborný divadelní text. Samozřejmě velkým problémem pro režiséra bývá docházka účinkujících na zkoušky. Naštěstí tomu u nás moc nedochází, a když, tak je to z pochopitelných pracovních důvodů.

Pořádáte krajskou přehlídku Buchary, účastníte se i jiných přehlídek a soutěží. Jak si na nich vedete?
Kromě Bucharů jsou většinou ostatní přehlídky nesoutěžní… takže jediným měřítkem je ohlas diváků. A ten je naštěstí vždy velmi kladný a proto nás pořadatelé zvou i na další ročníky. Z Ostravských Bucharů jsme byli v minulosti dvakrát doporučeni na celorepublikovou přehlídku a několikrát vyhráli Cenu diváka. Ale ne vždy - aby si někdo nemyslel, že "domácí" to mají vždy jisté :-)
Takže bych tímto rád pozval diváky na letošní ročník Ostravských Bucharů, který se koná od 20. do 25. března v Kulturním domě v Ostravě-Michálkovicích. Letošní ročník bude velmi silný - přihlášeno je 12 účastníků. Chápu, že z Hranic se to možná zdá být daleko, ale je to šance nejen vidět mnoho kvalitních amatérských souborů, ale i možnost porovnat si své názory na představení s hodnocením odborných lektorů.

Předprodej vstupenek probíhá v kavárně U Mlsné kočky, v Městské knihovně a u členů Divadla Ventyl.