Mezinárodní expozicí fotografů a sochařů z partnerských měst Hranic, konkrétně z města Temecula (USA), Konstancin-Jeziorna (Polsko) a Leidschendam – Voorburg (Nizozemí), se nese společné téma – voda.

„Je příjemné vidět, že mezi námi nejsou žádné hranice, ale naopak si dokážeme najít společné téma. Vodu považuju za téma nádherné. Vždyť právě vodu v krajině obdivujeme vždy nejvíce. Víme ale, že nás dokáže i pořádně potrápit. To když se rozhodne ukázat nám svou sílu," vzpomněla na poměrně časté povodně v Pobečví, ale i podobné problémy v přímořských oblastech Nizozemí starostka Hranic Radka Ondriášová.

To, jak se místním i zahraničním umělcům podařilo jeden z přírodních živlů ztvárnit prostřednictvím svých objektivů, mohou zájemci zhodnotit do 2. září, kdy výstava končí. Představovaná díla budou k vidění nejen v prvním patře hranického zámku, ale kvůli velkému počtu fotografií také ve Výstavní síni Synagoga v Janáčkově ulici.

Expozice se mimo jiné účastnil také Franz van Veen, předseda pracovní skupiny pro spolupráci Hranic a nizozemského města Leidschendam-Voorburg. Ten také vyjádřil potěšení nad zorganizováním celé akce i pondělním zahájením výstavy. „Jsem velice rád, že tuto výstavu můžeme společně zahájit," uvedl.

Přítomnost hostů v moravském městě pravděpodobně bude mít také dopad na ještě užší spolupráci Hranic a jejich partnerských měst. Ta se v blízké budoucnosti bude týkat zejména kulturních akcí, skloňovala se ale také například podnikatelská témata. (pm)