Výstavu tvoří přes padesát obrazů různých velikostí, které představují průřez tvorbou autora za poslední tři roky.

„Výstava nemá specifický název, protože se skládá z jednotlivých cyklů, které dohromady nedávají zřetelný celek. Určitému úseku mé tvorby vždy odpovídá jeden cyklus, v jehož rámci se intenzivně zabývám konkrétním tématem. Cykly na sebe navazují, neboť zpracováním jednoho tématu naleznu cestu k novému cyklu,“ popsal své dílo Jiří Klabal, který se uměním zabývá už od dětství.

V hranické synagoze mohou návštěvníci spatřit například díla z cyklů Světelné stromy, Podchody, Svatostánky nebo Paneláky.

Na hlavní stěně je vystaven cyklus Obchodní centra, se kterým souvisí grafiky z cyklu Nakonec je každý sám. Znázorňují lidi procházející prostorem a jejich absolutní samotu a bezvýznamnost.

Šestadvacetiletý umělec z Kroměříže se zabývá hlavně prostorem, kterým se denně pohybuje. Přetváří ho, potlačuje v něm rušivé elementy a vyzdvihuje ty přirozené.

Osobitý ráz jeho grafikám propůjčuje neobvyklá kombinace klasických technik, využívaných starými mistry, s novými originálními postupy.

„Přestože mám raději jiný styl a práce Jiřího Klabala vidím poprvé, výstava se mi celkově líbí. Čekala jsem však něco úplně jiného,“ přiblížila své dojmy z vystavených obrazů Adéla Blažková.

S myšlenkou vystavit obrazy a grafiky Jiřího Klabala právě v hranické synagoze přišel kurátor výstavy Stefan Osciatka.

„Prostředí synagogy perfektně podtrhuje náměty některých děl, protože je to prostor chrámový. Dobře se tam hodí malby, na kterých autor zobrazil chrámy moderní doby – obchodní domy,“ vysvětlil Osciatka.

Samotná instalace obrazů trvala dva dny.

„Výtvarník v synagoze dokonce přespal, aby se s prostorem náležitě sžil,“ dodal Osciatka.

Hranická výstava je rozšířeným pokračováním menší expozice, kterou Klabal a Osciatka dříve připravili v Uherském Brodě.

Řemeslná zručnost a vyspělost, se kterou mladý umělec přistupuje ke tvorbě, je podle kurátora udivující a výjimečná.

„Mezi svými vrstevníky Klabal vyniká. Troufám si tvrdit, že patří ke špičce současné české grafiky,“ řekl Osciatka.

Společným námětem mnohých Klabalových děl jsou okna a výlohy, které nejen zobrazují, co je za nimi, ale současně to i zrcadlí. Okna jsou tudíž pohledem do duše člověka.

Malíř a grafik Jiří Klabal, který už vytvořil přes dvě stě padesát různých děl, samostatně vystavoval už dvakrát. Avšak společných expozic po celé Evropě za sebou má už víc než deset. Ukázka jeho grafiky a malby bude ve Výstavní síni Synagoga ke zhlédnutí až do 25. září.

Iveta Podešvová