Karel Švach, Martin Cigánik a Stefan Osciatka, kteří umělecké seskupení tvoří, zde dávají nahlédnout do své tvorby poznamenané fascinací lidskou figurou i fantazijními představami.

„Jde o takovou recesi, protože nemáme žádný program. Spíše nás stmelilo přátelství. Navštěvujeme stejnou školu a také spolu trávíme spoustu volného času,“ sdělil Stefan Osciatka, který stejně jako zbylí dva členové Vypečených studuje na katedře výtvarné výchovy Ostravské univerzity.

Vedle kamarádství Vypečené spojuje také láska k dobrému jídlu.

„V Ostravě se pravidelně scházíme a pořádáme pro známé výpečkové akce. Uspořádáme vždy hostinu. Všichni jsme milovníci masa. I z toho tedy možná pochází náš název,“ dodal Karel Švach.

V neposlední řadě však jde Vypečeným o prezentaci jejich tvorby na veřejnosti. Stefan Osciatka tak mimo jiné v Hranicích odkrývá své až dětsky naivní kresby lidí.

Karel Švach ve svém díle řeší pohyb a vztahy mezi postavami. Malby Martina Cigánika se naopak dotýkají světa fantazie plné barev a abstraktních tvarů. „Osobně mám velmi ráda studentské práce.

Studenti nemají strach z kritiky a jejich tvorba je otevřená a prostá kalkulu. Vnímavý divák má tak jedinečnou příležitost seznámit se s jejich bezprostředními pocity a názory, které mohou dráždit nebo naopak citově zasáhnout,“ poznamenala kurátorka výstavy Vypečených Renata Skřebská.

Pavel Helísek