To vše je opět k vidění v hranické Galerii M+M manželů Musilových, kde byla v pátek 21. listopadu zahájena tradiční výstava betlémů. Galerie se tak již podvacáté zahalila do vánoční atmosféry.

Páteční podvečer zpestřil svým vystoupením Hranický dětský pěvecký sbor pod taktovkou Petry Šeinerové a Taťány Jonasové.

„Na tuto výstavu už chodím léta letoucí a přitom mě každý rok znovu fascinuje. Betlémy i celé aranžmá jsou pokaždé jiné. Moc smekám nad tímto počinem," ohodnotil výstavu jeden z pravidelných návštěvníků Vlastimil Mach.

Pro mnohé se tak právě výstava betlémů v M+M stala symbolem oficiálního zahájení vánočního času.

„Ta atmosféra Vánoc mě tady vždycky pohltí. Pravidelně sem beru i svou malou dcerku, která začíná vnímat to, že kouzlo Vánoc už je trošičku i v něčem jiném, nejen v obdarovávání, ale i v dodržování tradic, které s tímto časem souvisí," dodal Vlastimil Mach.

K vidění až do 20. prosince

Galerii M+M, která letos slaví již dvacáté výročí své existence, ozdobily tentokrát betlémy z celé Moravy.

„Máme je nejen z Hranic a okolí, ale i z jižní Moravy, Rožnova pod Radhoštěm, Veselíčka i Přerova. Neznám přesně počet všech, které vystavujeme, ale za to jsou tu některé, kterým je už více než sto let," přiblížila galeristka Anna Musilová.

Podle jejích slov patří právě tato výstava spolu s velikonoční k těm nejvýznamnějším, které tato galerie od prvopočátku pořádá.

„Tyto dvě mají mezi lidmi největší ohlasy. Je to tím, že jde o lidovou tvořivost. Na exponátech pracují nejen renomovaní umělci, ale prezentují se tady i práce obyčejných lidí, kteří ukážou výrobky ze dřeva, z papíru, keramiky, proutí, šustí, prostě ze všeho, co je dostupné. Je to taková malá přehlídka toho, co dokážou svým umem a prací ztvárnit," pokračovala Anna Musilová.

Expozice je pro návštěvníky přístupná denně od 8 do 17 hodin až do 20. prosince.

K vánoční náladě v M+M přispěje vždy od pátku do neděle hrou na vibrafon také Pavel Chmelař.

Ukázku tvorby papírové krajky, takzvané pergamano, zde tuto neděli 30. listopadu představí od 13 hodin až do pozdního odpoledne Iveta Hejlová