V loňském roce, kdy se konala poprvé, měla ojedinělá přehlídka velký úspěch a i letos připravili pořadatelé zajímavý program. Od sobotního rána obsadí hrad i přilehlá nádvoří šermíři a lidé v dobových kostýmech. Nejen milovníci historie se mohou těšit na rekonstrukci bitev, přehlídku řemesel i hudební vystoupení. Akce odstartuje na Helfštýně v sobotu jednadvacátého května od desíti hodin.

Oficiálně se letos koná druhý ročník festivalu, poprvé se ale akce podobného rázu uskutečnila už před pěti lety, v roce 2006.

„Chtěli jsme si tehdy vyzkoušet, jak se program uchytí a zda bude mít historická přehlídka úspěch u diváků, což měla. Loňský ročník, kterým jsme chtěli oficálně započít tradici festivalu, se také vydařil a ohlasy byly dobré. Jen kvůli tehdejším povodním nepřišlo tolik lidí, kolik jsme očekávali,“ uvedl jeden z hlavních organizátorů akce Martin Tureček z olomoucké skupiny historického šermu Adorea.

O víkendu se diváci mohou těšit na kvalitní podívanou připravenou do nejmenších detailů. Přádající skupina má za sebou totiž více než deset let aktivní činnosti a její členové navíc mnohokrát zvítězili v různých soutěžích o nejlepší šermířskou choreografii. To, že se pořádání akce na Helfštýně ujali odborníci na slovo vzatí, dokazuje i výčet zahraničních filmů, ve kterých se šermíři z Olomouce objevili. V různé míře se podíleli na vzniku filmů Tristan, Bathory, Three Musketeers nebo Ležáky 42.

Přiklušei pluk Skotských highlanderů

Stejně jako loni, i tento rok čeká návštěvníky vystoupení spolků vojenské historie i šermířských skupin, které je dokonale provedou vojenskou minulostí Moravy. „K vidění budou vojáci starověkého Říma, Slované, Kelti, Vikingové, žoldnéři, landsknechti, mušketýři i řadová pěchota. Jako zajímavost se představí pěší pluk skotských highlanderů,“ uvedli členové olomoucké šermířské skupiny.

Organizátoři nezapomněli ani na bohatý doprovodný program. Návštěvníky čeká středověká muzika i ukázky středověkých a renesančních tanců. připravený bude i kurz orientálního tance a nejen děti si užijí divadelní představení.

Kejkle předvede i Vojta Vrtek

„Své umění předvede i nejznámější kejklíř Vojta Vrtek a diváci by si rozhodně neměli nechat ujít výtečnou slovenskou skupinu Žoldnieri z Bratislavy, která předvede rekonstrukci několika slavných historických duelů včetně duelu českého poslance Burdy z devatenáctého století,“ předeslal Martin Tureček z pořádající skupiny Adorea.

Při mnoha vystoupeních si návštěvníci budou připadat jako by se skutečně ocitli v minulosti, jako například při ukázkách útrpného práva i s výkladem v rekonstruované katovně.

Na hrad letos dorazí přes sto dvacet kostýmovaných účinkujících, po nádvořích budou rozmístěny prodejní stánky i řemeslníci. Akce je jednou z největších akcí historického rázu na Moravě. Na loňském ročníku festivalu se během dvou dní vystřídalo téměř dva tisíce diváků. „Snad letos vyjde počasí a přijde daleko více lidí,“ dodal Tureček. Cílem pořadatelského týmu je, aby se festival stal postupně tradicí a uskutečňoval se pravidelně každým rokem.

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku