Všichni příznivci výtvarného umění se mohli ve čtvrtek 17. ledna zúčastnit slavnostního zahájení výstavy ARS Olomuciana '13.

O úvodní slovo se postarali iniciátor celého projektu Jiří Hastík a hranický účastník a především kurátor expozice Radovan Langer.

Zatímco prvně jmenovaný se zaměřil především na představení každého jednoho autora, ředitel zdejšího gymnázia se pokusil přiblížit spíše působení Unie výtvarných umělců Olomoucka jako celku.

„ Třináctka v názvu výstavy je odvozena od aktuálního ročníku tohoto putovního projektu, který již prošel městy Hodonín, Znojmo, Prostějov a Karlovy Vary. Letos mají čest hostit tuto událost právě Hranice," objasnil kurátor výstavy a dále pak dodal:

„Tato výstava má za cíl představit tvorbu současných členů Unie výtvarných umělců Olomouckého kraje v oblastech jako je malba, kresba, fotografie, sochařství."

Část z šestnácti vystavujících umělců byla na vernisáži také přítomna. Mimo dvou, jíž výše zmíněných jmen to byl například zkušený Otakar Vystrčil, jehož práce patří bezesporu k ozdobám expozice.

Některé návštěvníky mohlo překvapit několik děl herce Jana Kanyzy, která se zde také objevily.

Výstava v hranické výstavní síni Synagoga potrvá do 24. února.

David Král