„Smyslem mé výstavy je přiblížit divákovi co nejvíce divokou krásu Islandu. Je to jedno z mála míst na světě, kde jsou v přímém kontrastu nejničivější živly – oheň, voda a vítr,“ řekl k výstavě hranický fotograf Stanislav Bajer, který takovou expozici pro veřejnost uspořádal vůbec poprvé.

Sám o sobě tvrdí, že je nadšený turista, horolezec, speleolog a cestovatel zachycující své zážitky fotoaparátem. Nejraději fotí krásy přírody, hor, faunu a flóru a také zajímavá místa ať už u nás nebo v cizině. Sám se označuje za fotografa-amatéra.

Na snímcích nejsou téměř žádní lidé. „Island je opravdu obrovská pustina. Ostrov je sopečného původu s dosud aktivní vulkanickou činností, nicméně z části je pokryt ledovci a leží v blízkosti polárního kruhu. Je až neuvěřitelné jaké barevné kontrasty se tady vyskytují,“ vysvětlil vášnivý fotograf.

Vernisáž si rovněž nenechalo ujít několik významných hranických osobnostní z řad výtvarníků a fotografů. „Snímky jsou prostě krásné,“ zhodnotil profesionální hranický fotograf Milan Kaštovský. „Je to nádherně barevně provedené, musí tam být skutečně nádherná příroda. Vždycky jsem chtěl jet na Island fotografovat, ale teď už nepojedu, protože lépe bych to neudělal,“ dodal uznale Milan Kaštovský.

Bezmála osmdesát fotografií, které zdobí galerii na zámku, vzniklo na cestě po Islandu na vrcholu loňského léta v srpnu. „Fotografický materiál bohužel nedokáže vystihnout celou škálu barev, kterou vidí lidské oko. Vzhledem k tomu nelze doporučit jinak, než po zhlédnutí této výstavy realizovat návštěvu na vlastní oči,“ dodává s úsměvem Stanislav Bajer. V současnosti je největším snem fotografa navštívit Nový Zéland.

V galerii hranického zámku bude výstava fotografií k vidění až do 2. září.