„Obchod, prodejna, krám, čili místo, kde dochází ke směně zboží a jeho prodeji, patřil a dodnes patří k místům, která tvoří svět. Svou osobitou atmosférou dokáže oslovit každého, ať již vstupuje s cílem nakoupit, nebo se jen tak porozhlédnout. Platí to stejně dnes jako v dobách dřívějších,“ uvádí průvodním textu jeden z autorů výstavy Milan Chumchal.

„Exponáty již mohli lidé zhlédnout v Přerově v Muzeu Komenského, odkud se výstava ve stejné podobě převezla do Hranic. Předměty patří Muzeu Komenského v Přerově, část byla dovezena z muzea Beskyd ve Frýdku-Místku a část exponátů patří Hranicím,“ řekla ředitelka hranického muzea Hana Svobodová.

Návštěvníci se seznámí s podstatou prodávání v kupeckých krámech, které byly známé především pod názvem koloniál. Obchodník měl veškeré zboží pohromadě, jeho krám sloužil jako smíšené zboží, které známe dodnes.

„Od 19. století navíc kupci nabízeli lidem nadstandard, tedy suroviny dovážené ze zámoří. Byla to káva, burské oříšky a podobné věci,“ pokračovala Svobodová.

Ve výstavní síni se nachází mnoho zajímavostí, od malovaných dveří bývalého židovského obchodu z Hranic přes váhy a různé nádoby na zboží až po unikátní pokladnu vyrobenou ve Spojených státech.

Atmosféru doplňují staré vývěsní štíty, které lákaly zákazníky stejně jako dnes neonové nápisy na hypermarketech. Výstava potrvá až do 14. září.

Nikola Helísková