Ve výstavní síni Městské knihovny jsou až do 21. února k vidění ručně malované historické mapy a dominanty moravských měst jako například Bystřice pod Hostýnem, Uničova, Olomouce nebo Hranic.

Umělec je autorem první ucelené mapy Moravské brány. V současnosti lze zhlédnout soubor celkem devíti map. Obsahuje všechna města, významné hrady, zámky a další kulturní památky v regionu Moravy a Slezska.

„Další mapy už neplánuji, to bych se dostal mimo Moravu a zdraví mi už tolik neslouží. Ale pokud zavítám do nějakého hezkého města, tak budu v malování obrázků pokračovat,“ říká výtvarník Mojmír Černý.

Atmosféru vernisáže dokreslovala tradiční hanácká cimbálová muzika v podání žákyň místní Základní umělecké školy – Kateřiny Horáčkové a Mileny Sokolářové. Mojmír Černý se narodil roku 1932 v Olomouci.

Vystudoval stavební inženýrství. Kreslení a malování ho zajímalo už od dětství, ale intenzivně se výtvarnou tvorbou zabývá až od roku 1988, kdy se stal členem výtvarné skupiny Olomoučtí. Jeho tvorba čítá stovky obrazů věnovaných městům, uličkám a stavebním památkám.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

(pav)