Byl to neprodejný originál, ale když město Lipník nad Bečvou projevilo o dílo zájem, autor plastiky Marek Břuska se nabídl, že pro Lipník vytvoří repliku. Tak vznikla plastika s názvem In aqua aequitas II.

Od originálu je téměř k nerozeznání, je však krásnější.

„Na vytvoření repliky jsem měl dost času a klidu, takže jsem si s ní víc pohrál. Snad je to vidět,“ říká její autor Marek Břuska. „Název plastiky odkazuje k latinskému přísloví: In vino veritas (Ve víně je pravda) a znamená: Ve vodě je čistota. Chtěl jsem tím vyzdvihnout krásu, průzračnost a zdánlivou jednoduchost a lehkost proudící vody,“ dodává Břuska. Plastika vznikla v jeho ostravské kovárně a skleněnou nádobu na vodu vyfoukli mistři ze sklářského učiliště ve Valašském Meziříčí.

Pro opuku až do lomu u Litomyšle

Podle slov autora byl největším problémem kámen pod plastiku. Přes zimu se v lomech netěžilo, nebylo z čeho vybírat. K dipozici byl jen mramor, ale ten se k plastice nehodí. Nezbylo než začít pracně hledat. A vyplatilo se. Pro přírodní opuku musel Marek Břuska s kameníkem zajet až do lomu u Litomyšle. Po odštípnutí z bloku se na kameni objevil na několika místech nečekaný bonus – krásné otisky šnečích ulit.

„Příjemně nás to překvapilo. Jsem moc rád, protože kresba dotváří symboliku vodního motivu plastiky,“ vysvětluje Marek Břuska.

Umělecké dílo s vodním prvkem umístěné naproti zámecké studny s Žabkou vhodně podtrhuje tematickou kontinuitu prostoru. Oblostí tvaru plastika koresponduje jak s kruhovým tvarem studny, tak s obloukem vstupu na zámecké nádvoří i s kruhovým výklenkem na kostele za ohradní zdí.

Město Lipník nad Bečvou koupí díla In aqua aequitas II. vyhovělo přání obyvatel města i snaze citlivě oživit nově zrekonstruovaný prostor vstupu na zámecké nádvoří.

„Aqua“ byla osazena ve čtvrtek 5. května a je v pořadí již desátým stálým exponátem v souboru plastik, zdobících kovářský Lipník. Poprvé ji stovky lidí obdivovaly při Jarním otvírání Moravské brány na zámeckém nádvoří v sobotu 7. května. (bp)

Marek Břuska (*1979) už své středoškolské vzdělání zaměřil na umělecké kovářství (SPŠ slévárenská Brno), obdobnému oboru se věnoval i dále. Na VŠB-TU Ostrava získal bakalářský titul v oboru Umělecké slévárenství, inženýrský titul v oboru Metalurgická technologie. Nyní navazuje v rámci doktorandského studia ve stejném oboru. Zároveň se věnuje pedagogické činnosti. Na Soukromé střední umělecké škole AVE ART Ostrava, s.r.o., vede odbornou praxi studentů oboru Umělecké kovářství.

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku