K vidění jsou zhruba čtyři desítky olejů na plátně různých velikostí, které tvoří průřez malířčinou tvorbou. Obrazy vznikaly v období od roku 2005 do roku 2008. Mladá umělkyně, která je v současnosti studentkou doktorandského programu na Akademii umění v Banské Bystrici, se ve své tvorbě věnuje především zátiší. „Ráda se nořím do tichého života nehybných věcí a všednosti, kterou reprezentují,“ upřesnila malířka Veronika Vaculová.

S myšlenkou uspořádat výstavu právě v Hranicích přišel malířčin otec, který pochází z nedalekých Špiček. „Žijeme sice v Trenčíně, ale chtěli jsme něco udělat pro místní obyvatele, aby si na nás po třiceti letech, co jsme pryč, vzpomněli. Proto jsme tady zorganizovali výstavu,“ vysvětlil Václav Vacula.

Všechny obrazy musela na zdi galerie v prostorách hranického zámku nainstalovat přímo autorka. „Fungujeme trochu jinak než tradiční muzea a galerie. Oslovují nás většinou sami umělci, my jim pouze poskytujeme výstavní prostory. Obrazy si pak autor musí nainstalovat sám,“ uvedla Jarmila Vrtalová z odboru kultury Městského úřadu v Hranicích.

S věšením olejomaleb Vaculové pomohl její otec a blízká rodina. Rozmísťování obrazů jim zabralo jeden den. „Lidé si to možná neuvědomují, ale je to zdlouhavá práce. Každý prostor je specifický tím, že mezi obrazy vytváří odlišné vazby, proto je třeba s ním náležitě pracovat,“ objasnila Vaculová.

Náměty jejích děl tvoří obyčejné věci. Milovníci umění na nich mohou spatřit různě naaranžované kusy ovoce či zeleniny, poličky, starobylé stolky, ale i elektrické zásuvky. „Obrazy se mi moc líbí. Je úžasné, jak krásně lze vyjádřit všední věc, jako je třeba zásuvka. Člověk se pak na všechno dívá úplně jinak. Rčení, že v jednoduchosti je síla, opravdu platí,“ popsala své dojmy z obrazů návštěvnice vernisáže Alena Raindlová.

Vernisáž svým pěveckým vystoupením zpestřila Markéta Šubová za doprovodu Radka Kňury.

Nejvíce si Vaculová oblíbila obraz Hrozienko, který je umístěný hned na začátku výstavy, a tak ji celou otevírá. „Kuličky hroznů jsou natolik přirozené, že když se na ně podíváte, stačí natáhnout ruku, hrozny utrhnout a sníst,“ řekl malířčin otec.

Veronika Vaculová maluje od dětství, ale více se malbě olejem věnuje až od studia na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Vytvořila asi šedesát obrazů a svá díla vystavuje od roku 2006. Expozice pořádá především na rodném Slovensku, ale její olejomalby už znají i v Rakousku a Ukrajině. Další výstavy v budoucnu plánuje i v Čechách.

IVETA PODEŠVOVÁ