VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naše snažení přišlo vniveč kvůli úřadům

Hranice - Konečně je to tady. Dlouhá a úmorná zima pomalu ale jistě opustila naše zeměpisné šířky a já se nemůžu dočkat, až si letos poprvé vyjedu na kole.

28.4.2008 3
SDÍLEJ:

Takto vypadal prostor poblíž nádraží, když si v něm mladí vlastními silami zbudovali sportovní areál.Foto: Vít Vrbka

Nasazuju si helmu, vyndavám svůj bicykl a vyrážím vstříc blankytné obloze, užívaje si jeden z prvních jarních dnů.

Ovšem již u výjezdu z domu řeším zásadní problém: Kam že to vlastně pojedu?…Mám vůbec kam jet? Běžný cyklista by nejspíš vyrazil po jedné z nově vybudovaných cyklostezek; já však vyhledávám jiný styl ježdění.

Mám rád rychlost, adrenalin a skoky, k čemuž mám také speciálně vybavené kolo. Patřím k poměrně početné skupině bikerů, kteří se věnují tzv. „Dirt jumpu“, tedy jízdě na hliněných skocích. Bohužel, areál tohoto typu v Hranicích už nestojí.

Podobná situace panovala i na jaře minulého roku. Tehdy se skupina mladých lidí, zapálená pro toto cyklistické odvětví, rozhodla situaci změnit. S výpomocí jednoho z rodičů si bikeři pronajali nevyužívaný pozemek Českých drah u autobusového nádraží.

Shánění vhodné lokality trvalo půl roku a samotné uzavření smlouvy, dojednání podmínek užívání a schválení oné smlouvy u vedení v Praze další 3 měsíce.

Poté už nic nebránilo tomu, aby si bikeři na své vlastní náklady zajistili přívoz hlíny a následné upravení dráhy bagrem a lopatami do podoby pro jízdu a skoky na kole potřebné.

V Hranicích tedy vyrostl dirt-jumpový areál i s tréninkovou ohradou naplněnou molitany pro nácvik skoků. Ježdění si bikeři užívali zhruba tři měsíce, dokud na Městský úřad v Hranicích nepřišla stížnost týkající se problémů vznikajících v důsledku užívání našeho sportoviště, které však nebyly zaviněny naší činností. Všechny nejasnosti byly poté vysvětleny v Hranickém týdnu.

Nesčetněkrát nám také byl do areálu navážen odpad, bylo nám odcizeno nářadí a dokonce i popelnice na odpadky. Nicméně, pod hrozbou pokuty za nedodržení hygienických zásad jsme byli přizváni na městský úřad, kde jsme o celé problematice hovořili s příslušnými úředníky.

Bylo nám sděleno, že hranická radnice má zájem o to, aby stávající areál ve městě fungoval, avšak při přetrvávajících problémech a stížnostech bude velmi těžké udržovat areál v chodu přes nevoli občanů. Také jsme se pokoušeli s městem dojednat určité spoluvlastnictví, bohužel marně.

Po několik týdnů trvajícím období nejasností ohledně budoucnosti celého pozemku se situace náhle vyjasnila - pro bikery však nijak příjemně. Do celé kauzy se totiž vložil i stavební úřad v Hranicích, který tvrdil, že pro návoz a následné užívání asi 1,5 metru vysokých hromad hlíny potřebujeme povolení o stavbě, které jsme ovšem neměli.

Ano, naše chyba – při vyřizování smlouvy nás nenapadlo, že stavební úřad bude tyto čtyři nevysoké kopce hlíny posuzovat jako stavbu.

Ale položme si otázku: Kdybychom řádně stavebnímu úřadu nahlásili naše záměry ještě před výstavbou, schválil by náš projekt? A když tedy už areál používáme a stavební úřad tak striktně trvá na patřičných povoleních, proč nám nepomůže vedení města s jeho vyřízením?

Proč jdou tyto dva subjekty ruku v ruce a místo podpory pociťujeme jen nátlak a snahu najít proti nám co nejvíce nepochopitelných maličkostí, utvrzujících nás v nesprávnosti zřízení celého našeho projektu?

A aby toho nebylo málo, odborníci z hygieny zase usoudili, že molitanová ohrada pro nácvik skoků je taky proti jakýmkoliv normám. Verdikt zněl jasně: Celý areál musíte vrátit do původního stavu, a to co nejdříve.

Následovalo vypovězení nájemní smlouvy ze strany vedení Českých drah. Pod hrozbou pokuty ve výši jednoho milionu korun (!) jsme areál doslova přes noc vyklidili a hliněné skoky buldozery srovnaly se zemí.

Celé naše úsilí, radost a zapálení přišly vniveč a bikerům tak zbyly jen oči pro pláč. Zaráží mě ještě jedna skutečnost – v těsném sousedství pozemku, jenž jsme měli pronajatý, se nachází načerno postavené garáže, o kterých jsme se zmiňovali i na sezení s vedením města. J

ak se však ukazuje, tyto nepovolené stavby nikomu nevadí ani nepřekáží. Jde tedy ze strany radnice opravdu o princip dodržování všemožných norem, které vedou, byť v našem případě na úkor zdravého rozumu, k administrativní správnosti a pořádku, nebo je chování a nátlak města velmi relativní záležitostí, tedy jak ke komu a jak k čemu?

Bohužel, úřady jsou všemocné a mladí lidé s chutí věnovat se nějakému koníčku a obětovat pro něj maximum bezmocní.

S odstupem času vím, že většina problémů, s kterými jsme byli ze strany města obeznámeni, byla vyprodukována vedením městského úřadu jako záminka k vystěhování nás „nepohodlných“ z pozemku, na kterém by hranická radnice dozajista radši viděla něco „užitečnějšího“ než dráhu pro hrstku cyklistických nadšenců.

A proč že si to myslím? Z dostupných informací totiž vím, že v součastnosti je pozemek Českými drahami nabízen na odkup a jedním ze zájemců výběrového řízení je právě město Hranice…

A navíc, kdyby nám vedení města opravdu chtělo vyjít vstříc a naši činnost podporovalo, určitě by s námi minimálně spolupracovalo, tolerovalo naše zájmy, a problémy s občany, kteří v naší činnosti nevidí nic prospěšného, pomáhalo řešit společně.

Ostatně, o nic víc jsme ani nežádali; nesnažili jsme se získat žádné granty, kteréžto jsou určeny především pro rozvoj zájmových činností a realizaci využití volného času pro obyvatele.

Našim cílem bylo jen jedno - legálně vybudovat sportoviště nabízející vyžití mladým lidem, kteří svou náplň volného času našli v ježdění na kolech.

Kdybych dopředu věděl, že klacky pod nohy nám bude házet sama radnice, která tak oslavně na všechny strany hlásá, jak podporuje vyžití ve volném čase mládeže a jak investuje do nejrůznějších projektů na prevenci kriminality a užívání drog, žádný areál bych se nepokoušel zrealizovat a radši bych si šel zahulit někde do parku, kde bych zdemoloval lavičku.

Holt, pan starosta ani páni úředníci neznají ten pocit, kdy s vervou pracně budujete něco, co vás baví, něco perspektivního, dokonce městu prospěšného; něco, o čem si později můžete říct: Tohle jsem dokázal vybudovat sám, bez pomoci nějakých úřadů.

Neznají tenhle pocit, proto ani nechápou, jak frustrující pro člověka je, když se se bezmocně dívá na to zkázu připomínající místo, do kterého dříve dával tolik nadějí, času a peněz.

Tímto bych chtěl jménem všech hranických bikerů „poděkovat“ Městskému úřadu v Hranicích za ochotu a spolupráci.

Vít Vrbka

28.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 900 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky:, znalost přípravy indické kuchyně, , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - pan Mohan Gupta:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: gangarestaurace@seznam.cz;, - telefonicky (08,00 - 17,00hod.) na čísle 776 835 225;, - osobně (08,00 - 17,00hod.) na adrese místa výkonu práce, , Místo výkonu práce: GANGA RESTU s.r.o., nám. T. G. Masaryka č.p. 574/18, 750 02 Přerov. Pracoviště: Ganga restu s.r.o.- pracoviště přerov, nám. T. G. Masaryka, č.p. 574, 750 02 Přerov 2. Informace: Mohan Gupta, +420 776 835 225.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 40 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti finančních a pojišťovacích služeb Obchodní zástupce - poradce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Náplň práce:, servisní činnost pro klienty po předem domluvené schůzce prostřednictvím call centra, jedná se o práci z velké části v terénu, , Požadujeme:, cílevědomé a ambiciózní uchazeče, ekonomické zaměření vítáno, praxe v této oblasti výhodou, komunikativnost, spolehlivost, znalost práce na PC, samostatnost, vnitřní motivace, obchodní talent, prodejní dovednosti, bezúhonnost, ŘP B, , Nabízíme:, práci bez nutnosti aktivního vyhledávání klientů ve svém okolí (klientský kmen), bezplatné školení a registraci u ČNB, kariérní růst, seberealizaci. Nárok na firemní benefity - mobilní telefon, notebook, tiskárnu, automobil atd., , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: jiri.matejicny@smsfinance.cz, - telefonicky (08,00 - 20,00hod.) na čísle 605 987 858, - osobně na adrese: SMS finance, a.s., pracoviště Jiráskova č.p. 2188, 753 01 Hranice 1. Pracoviště: Sms finance, a.s. - pracoviště hranice, jiráskova, Jiráskova, č.p. 2188, 753 01 Hranice 1. Informace: Jiří Matějíčný, +420 605 987 858.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 18 000 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník - mechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, podmínkou je znalost čtení výkresové dokumentace, manuální zručnost, samostatnost, vyučení v oboru, , Nabízíme:, závodní stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, navíc 3 dny zdravotního volna, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: horsagova@paragan.cz. Pracoviště: Paragan s.r.o., Lipnická, č.p. 351, 753 61 Hranice 4. Informace: Hana Orságová, .

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v zahradnictví Pomocní pracovníci v zahradnictví. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: Náplň práce:, Jedná se o práci na poli, to znamená v dešti, na slunci, ve vysokých a nízkých teplotách., Pracovní doba: od 5,00 hod., včetně sobot a nedělí., , Požadujeme:, manuální zručnost, řidičský průkaz na traktor pouze výhodou., , Zájemci se mohou hlásit u Ing. Mlčocha:, - osobně v sídle firmy každé pondělí od 8,00 do 14,00 hod., , Místo výkonu práce: ZELTR AGRO a. s., Roketská č.p. 790/23, 751 02 Troubky nad Bečvou. Pracoviště: Zeltr agro a. s., Roketská, č.p. 790, 751 02 Troubky nad Bečvou. Informace: Miroslav Mlčoch, +420 605 208 830.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 24.–25. května 2018

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Fotbalisté FK Kozlovice (v modrožlutém) proti Ústí
43

Důležité derby! Udrží Ústí vedení? Kozlovice chtějí stáhnout náskok

Noc kostelů v Hranicích: výstup na věž, baroko i filmová muzika

Neopakovatelnou atmosféru večerních prohlídek svatostánků a nahlédnutí do míst, která lidem nejsou běžně přístupná, nabídne v pátek 25. května od 18 do 23 hodin Noc kostelů.

Rány pěstí a kopanec. Mladík zaútočil před letňákem na padesátiletého muže

Úctu ke starším v úterý dopoledne rozhodně neprojevil teprve osmnáctiletý mladík, který před letním kinem v Hranicích nejdříve slovně, a pak fyzicky napadl padesátiletého muže.

Přepisování dějin a honičky na Pardubicku a Porta v novém hávu: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 22. až 23. května 2018.

Golf v Radíkově jede. Májový turnaj patřil Ostravanům, Kdo vyhraje Bonton Tour?

Letošní golfová sezona je v plném proudu. V jednom kole je také hřiště v Radíkově. Místní oddíl v sobotu uspořádal Májový turnaj na devět a osmnáct jamek, který přilákal hráče z pěti klubů. Větší zájem byl o devítijamkovou variantu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT