VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naše snažení přišlo vniveč kvůli úřadům

Hranice - Konečně je to tady. Dlouhá a úmorná zima pomalu ale jistě opustila naše zeměpisné šířky a já se nemůžu dočkat, až si letos poprvé vyjedu na kole.

28.4.2008 3
SDÍLEJ:

Takto vypadal prostor poblíž nádraží, když si v něm mladí vlastními silami zbudovali sportovní areál.Foto: Vít Vrbka

Nasazuju si helmu, vyndavám svůj bicykl a vyrážím vstříc blankytné obloze, užívaje si jeden z prvních jarních dnů.

Ovšem již u výjezdu z domu řeším zásadní problém: Kam že to vlastně pojedu?…Mám vůbec kam jet? Běžný cyklista by nejspíš vyrazil po jedné z nově vybudovaných cyklostezek; já však vyhledávám jiný styl ježdění.

Mám rád rychlost, adrenalin a skoky, k čemuž mám také speciálně vybavené kolo. Patřím k poměrně početné skupině bikerů, kteří se věnují tzv. „Dirt jumpu“, tedy jízdě na hliněných skocích. Bohužel, areál tohoto typu v Hranicích už nestojí.

Podobná situace panovala i na jaře minulého roku. Tehdy se skupina mladých lidí, zapálená pro toto cyklistické odvětví, rozhodla situaci změnit. S výpomocí jednoho z rodičů si bikeři pronajali nevyužívaný pozemek Českých drah u autobusového nádraží.

Shánění vhodné lokality trvalo půl roku a samotné uzavření smlouvy, dojednání podmínek užívání a schválení oné smlouvy u vedení v Praze další 3 měsíce.

Poté už nic nebránilo tomu, aby si bikeři na své vlastní náklady zajistili přívoz hlíny a následné upravení dráhy bagrem a lopatami do podoby pro jízdu a skoky na kole potřebné.

V Hranicích tedy vyrostl dirt-jumpový areál i s tréninkovou ohradou naplněnou molitany pro nácvik skoků. Ježdění si bikeři užívali zhruba tři měsíce, dokud na Městský úřad v Hranicích nepřišla stížnost týkající se problémů vznikajících v důsledku užívání našeho sportoviště, které však nebyly zaviněny naší činností. Všechny nejasnosti byly poté vysvětleny v Hranickém týdnu.

Nesčetněkrát nám také byl do areálu navážen odpad, bylo nám odcizeno nářadí a dokonce i popelnice na odpadky. Nicméně, pod hrozbou pokuty za nedodržení hygienických zásad jsme byli přizváni na městský úřad, kde jsme o celé problematice hovořili s příslušnými úředníky.

Bylo nám sděleno, že hranická radnice má zájem o to, aby stávající areál ve městě fungoval, avšak při přetrvávajících problémech a stížnostech bude velmi těžké udržovat areál v chodu přes nevoli občanů. Také jsme se pokoušeli s městem dojednat určité spoluvlastnictví, bohužel marně.

Po několik týdnů trvajícím období nejasností ohledně budoucnosti celého pozemku se situace náhle vyjasnila - pro bikery však nijak příjemně. Do celé kauzy se totiž vložil i stavební úřad v Hranicích, který tvrdil, že pro návoz a následné užívání asi 1,5 metru vysokých hromad hlíny potřebujeme povolení o stavbě, které jsme ovšem neměli.

Ano, naše chyba – při vyřizování smlouvy nás nenapadlo, že stavební úřad bude tyto čtyři nevysoké kopce hlíny posuzovat jako stavbu.

Ale položme si otázku: Kdybychom řádně stavebnímu úřadu nahlásili naše záměry ještě před výstavbou, schválil by náš projekt? A když tedy už areál používáme a stavební úřad tak striktně trvá na patřičných povoleních, proč nám nepomůže vedení města s jeho vyřízením?

Proč jdou tyto dva subjekty ruku v ruce a místo podpory pociťujeme jen nátlak a snahu najít proti nám co nejvíce nepochopitelných maličkostí, utvrzujících nás v nesprávnosti zřízení celého našeho projektu?

A aby toho nebylo málo, odborníci z hygieny zase usoudili, že molitanová ohrada pro nácvik skoků je taky proti jakýmkoliv normám. Verdikt zněl jasně: Celý areál musíte vrátit do původního stavu, a to co nejdříve.

Následovalo vypovězení nájemní smlouvy ze strany vedení Českých drah. Pod hrozbou pokuty ve výši jednoho milionu korun (!) jsme areál doslova přes noc vyklidili a hliněné skoky buldozery srovnaly se zemí.

Celé naše úsilí, radost a zapálení přišly vniveč a bikerům tak zbyly jen oči pro pláč. Zaráží mě ještě jedna skutečnost – v těsném sousedství pozemku, jenž jsme měli pronajatý, se nachází načerno postavené garáže, o kterých jsme se zmiňovali i na sezení s vedením města. J

ak se však ukazuje, tyto nepovolené stavby nikomu nevadí ani nepřekáží. Jde tedy ze strany radnice opravdu o princip dodržování všemožných norem, které vedou, byť v našem případě na úkor zdravého rozumu, k administrativní správnosti a pořádku, nebo je chování a nátlak města velmi relativní záležitostí, tedy jak ke komu a jak k čemu?

Bohužel, úřady jsou všemocné a mladí lidé s chutí věnovat se nějakému koníčku a obětovat pro něj maximum bezmocní.

S odstupem času vím, že většina problémů, s kterými jsme byli ze strany města obeznámeni, byla vyprodukována vedením městského úřadu jako záminka k vystěhování nás „nepohodlných“ z pozemku, na kterém by hranická radnice dozajista radši viděla něco „užitečnějšího“ než dráhu pro hrstku cyklistických nadšenců.

A proč že si to myslím? Z dostupných informací totiž vím, že v součastnosti je pozemek Českými drahami nabízen na odkup a jedním ze zájemců výběrového řízení je právě město Hranice…

A navíc, kdyby nám vedení města opravdu chtělo vyjít vstříc a naši činnost podporovalo, určitě by s námi minimálně spolupracovalo, tolerovalo naše zájmy, a problémy s občany, kteří v naší činnosti nevidí nic prospěšného, pomáhalo řešit společně.

Ostatně, o nic víc jsme ani nežádali; nesnažili jsme se získat žádné granty, kteréžto jsou určeny především pro rozvoj zájmových činností a realizaci využití volného času pro obyvatele.

Našim cílem bylo jen jedno - legálně vybudovat sportoviště nabízející vyžití mladým lidem, kteří svou náplň volného času našli v ježdění na kolech.

Kdybych dopředu věděl, že klacky pod nohy nám bude házet sama radnice, která tak oslavně na všechny strany hlásá, jak podporuje vyžití ve volném čase mládeže a jak investuje do nejrůznějších projektů na prevenci kriminality a užívání drog, žádný areál bych se nepokoušel zrealizovat a radši bych si šel zahulit někde do parku, kde bych zdemoloval lavičku.

Holt, pan starosta ani páni úředníci neznají ten pocit, kdy s vervou pracně budujete něco, co vás baví, něco perspektivního, dokonce městu prospěšného; něco, o čem si později můžete říct: Tohle jsem dokázal vybudovat sám, bez pomoci nějakých úřadů.

Neznají tenhle pocit, proto ani nechápou, jak frustrující pro člověka je, když se se bezmocně dívá na to zkázu připomínající místo, do kterého dříve dával tolik nadějí, času a peněz.

Tímto bych chtěl jménem všech hranických bikerů „poděkovat“ Městskému úřadu v Hranicích za ochotu a spolupráci.

Vít Vrbka

28.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 17 000 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělník - betonář (provádění epoxidových stěrek). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Náplň práce:, betonáž průmyslových podlah; provádění epoxidových stěrek, , Požadavky:, praxe ve stavebnictví (není nutností); řidičský průkaz sk. B; časová flexibilita; profesionalita; samostatnost; spolehlivost; schopnost učit se novým věcem; manuální zručnost; fyzická zdatnost, , Nabízíme:, stravenky (diety), , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: info@kkstav.cz, , Místo výkonu práce: dle zakázek zaměstnavatele na území ČR. Pracoviště: Kkstav concrete s.r.o. - pracoviště, Galašova, č.p. 156, 753 01 Hranice 1. Informace: Tereza Trvajová, . Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Dělník do výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Nabízíme:, možnost ubytování přímo v areálu; možnost záloh, , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - paní Veronika Ševčíková:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: personalista@renosteel.cz, - telefonicky (Po - Pá 08,00 - 11,00hod.) na čísle 773 279 685, - osobně (Po - Pá 08,00 - 11,00hod.) na adrese místa výkonu práce, , Místo výkonu práce: RenoSteel s.r.o., náměstí Svobody č.p. 268, 752 01 Kojetín. Pracoviště: Renosteel s.r.o. - pracoviště kojetín, náměstí Svobody, č.p. 268, 752 01 Kojetín. Informace: Veronika Ševčíková, +420 773 279 685. Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 17 000 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme:, stravenky, , Zájemci se mohou hlásit:, - osobně na adrese Richard Pola, Bělotínská 2032, 753 01 Hranice (čerpací stanice OMV). Pracoviště: Richard pola - pracoviště hranice, Bělotínská, č.p. 2032, 753 01 Hranice 1. Informace: Richard Pola, +420 733 678 398. Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 90 Kč Úředníci ve skladech Pracovník skladu a logistiky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplń práce:, Obsluha manipulačního vozíku, příjem a výdej zboží; , , Požadavky:, řidičský průkaz sk. B nebo znalost účetního programu Stormware POHODA výhodou, , Nabízíme:, stravenky v hodnotě 100,-Kč; 3 dny dovolené navíc, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: spacil@reddo.cz. Pracoviště: Reddo cz s.r.o.- pracoviště hranice, Třída Československé armády, č.p. 211, 753 01 Hranice 1. Informace: Petr Spáčil, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Losování volebních čísel v Hranicích
2

Volební čísla v Hranicích jsou rozlosována. Jedničku mají lidovci

Infocentrum o Hranické propasti
14

14 000 návštěvníků! Tolik jich už zavítalo do infocentra o Hranické propasti

Desmond i Kateřina Brožová zazáří na Hustopečských dnech

Skupiny Desmond a Mirai nebo herečka a zpěvačka Kateřina Brožová. To jsou největší lákadla letošních Hustopečských dnů, které se konají od pátku 24. do neděle 26. srpna na zámku v Hustopečích nad Bečvou.

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 18. až 19. srpna 2018.

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

O pivu, vodě i Jeseníkách. Ředitel Holby odpovídal ON-LINE

„Pivo vaříme z podzemní vody z horských pramenů,“ říká ředitel pivovaru Holba Vladimír Zíka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT