VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naše snažení přišlo vniveč kvůli úřadům

Hranice - Konečně je to tady. Dlouhá a úmorná zima pomalu ale jistě opustila naše zeměpisné šířky a já se nemůžu dočkat, až si letos poprvé vyjedu na kole.

28.4.2008 3
SDÍLEJ:

Takto vypadal prostor poblíž nádraží, když si v něm mladí vlastními silami zbudovali sportovní areál.Foto: Vít Vrbka

Nasazuju si helmu, vyndavám svůj bicykl a vyrážím vstříc blankytné obloze, užívaje si jeden z prvních jarních dnů.

Ovšem již u výjezdu z domu řeším zásadní problém: Kam že to vlastně pojedu?…Mám vůbec kam jet? Běžný cyklista by nejspíš vyrazil po jedné z nově vybudovaných cyklostezek; já však vyhledávám jiný styl ježdění.

Mám rád rychlost, adrenalin a skoky, k čemuž mám také speciálně vybavené kolo. Patřím k poměrně početné skupině bikerů, kteří se věnují tzv. „Dirt jumpu“, tedy jízdě na hliněných skocích. Bohužel, areál tohoto typu v Hranicích už nestojí.

Podobná situace panovala i na jaře minulého roku. Tehdy se skupina mladých lidí, zapálená pro toto cyklistické odvětví, rozhodla situaci změnit. S výpomocí jednoho z rodičů si bikeři pronajali nevyužívaný pozemek Českých drah u autobusového nádraží.

Shánění vhodné lokality trvalo půl roku a samotné uzavření smlouvy, dojednání podmínek užívání a schválení oné smlouvy u vedení v Praze další 3 měsíce.

Poté už nic nebránilo tomu, aby si bikeři na své vlastní náklady zajistili přívoz hlíny a následné upravení dráhy bagrem a lopatami do podoby pro jízdu a skoky na kole potřebné.

V Hranicích tedy vyrostl dirt-jumpový areál i s tréninkovou ohradou naplněnou molitany pro nácvik skoků. Ježdění si bikeři užívali zhruba tři měsíce, dokud na Městský úřad v Hranicích nepřišla stížnost týkající se problémů vznikajících v důsledku užívání našeho sportoviště, které však nebyly zaviněny naší činností. Všechny nejasnosti byly poté vysvětleny v Hranickém týdnu.

Nesčetněkrát nám také byl do areálu navážen odpad, bylo nám odcizeno nářadí a dokonce i popelnice na odpadky. Nicméně, pod hrozbou pokuty za nedodržení hygienických zásad jsme byli přizváni na městský úřad, kde jsme o celé problematice hovořili s příslušnými úředníky.

Bylo nám sděleno, že hranická radnice má zájem o to, aby stávající areál ve městě fungoval, avšak při přetrvávajících problémech a stížnostech bude velmi těžké udržovat areál v chodu přes nevoli občanů. Také jsme se pokoušeli s městem dojednat určité spoluvlastnictví, bohužel marně.

Po několik týdnů trvajícím období nejasností ohledně budoucnosti celého pozemku se situace náhle vyjasnila - pro bikery však nijak příjemně. Do celé kauzy se totiž vložil i stavební úřad v Hranicích, který tvrdil, že pro návoz a následné užívání asi 1,5 metru vysokých hromad hlíny potřebujeme povolení o stavbě, které jsme ovšem neměli.

Ano, naše chyba – při vyřizování smlouvy nás nenapadlo, že stavební úřad bude tyto čtyři nevysoké kopce hlíny posuzovat jako stavbu.

Ale položme si otázku: Kdybychom řádně stavebnímu úřadu nahlásili naše záměry ještě před výstavbou, schválil by náš projekt? A když tedy už areál používáme a stavební úřad tak striktně trvá na patřičných povoleních, proč nám nepomůže vedení města s jeho vyřízením?

Proč jdou tyto dva subjekty ruku v ruce a místo podpory pociťujeme jen nátlak a snahu najít proti nám co nejvíce nepochopitelných maličkostí, utvrzujících nás v nesprávnosti zřízení celého našeho projektu?

A aby toho nebylo málo, odborníci z hygieny zase usoudili, že molitanová ohrada pro nácvik skoků je taky proti jakýmkoliv normám. Verdikt zněl jasně: Celý areál musíte vrátit do původního stavu, a to co nejdříve.

Následovalo vypovězení nájemní smlouvy ze strany vedení Českých drah. Pod hrozbou pokuty ve výši jednoho milionu korun (!) jsme areál doslova přes noc vyklidili a hliněné skoky buldozery srovnaly se zemí.

Celé naše úsilí, radost a zapálení přišly vniveč a bikerům tak zbyly jen oči pro pláč. Zaráží mě ještě jedna skutečnost – v těsném sousedství pozemku, jenž jsme měli pronajatý, se nachází načerno postavené garáže, o kterých jsme se zmiňovali i na sezení s vedením města. J

ak se však ukazuje, tyto nepovolené stavby nikomu nevadí ani nepřekáží. Jde tedy ze strany radnice opravdu o princip dodržování všemožných norem, které vedou, byť v našem případě na úkor zdravého rozumu, k administrativní správnosti a pořádku, nebo je chování a nátlak města velmi relativní záležitostí, tedy jak ke komu a jak k čemu?

Bohužel, úřady jsou všemocné a mladí lidé s chutí věnovat se nějakému koníčku a obětovat pro něj maximum bezmocní.

S odstupem času vím, že většina problémů, s kterými jsme byli ze strany města obeznámeni, byla vyprodukována vedením městského úřadu jako záminka k vystěhování nás „nepohodlných“ z pozemku, na kterém by hranická radnice dozajista radši viděla něco „užitečnějšího“ než dráhu pro hrstku cyklistických nadšenců.

A proč že si to myslím? Z dostupných informací totiž vím, že v součastnosti je pozemek Českými drahami nabízen na odkup a jedním ze zájemců výběrového řízení je právě město Hranice…

A navíc, kdyby nám vedení města opravdu chtělo vyjít vstříc a naši činnost podporovalo, určitě by s námi minimálně spolupracovalo, tolerovalo naše zájmy, a problémy s občany, kteří v naší činnosti nevidí nic prospěšného, pomáhalo řešit společně.

Ostatně, o nic víc jsme ani nežádali; nesnažili jsme se získat žádné granty, kteréžto jsou určeny především pro rozvoj zájmových činností a realizaci využití volného času pro obyvatele.

Našim cílem bylo jen jedno - legálně vybudovat sportoviště nabízející vyžití mladým lidem, kteří svou náplň volného času našli v ježdění na kolech.

Kdybych dopředu věděl, že klacky pod nohy nám bude házet sama radnice, která tak oslavně na všechny strany hlásá, jak podporuje vyžití ve volném čase mládeže a jak investuje do nejrůznějších projektů na prevenci kriminality a užívání drog, žádný areál bych se nepokoušel zrealizovat a radši bych si šel zahulit někde do parku, kde bych zdemoloval lavičku.

Holt, pan starosta ani páni úředníci neznají ten pocit, kdy s vervou pracně budujete něco, co vás baví, něco perspektivního, dokonce městu prospěšného; něco, o čem si později můžete říct: Tohle jsem dokázal vybudovat sám, bez pomoci nějakých úřadů.

Neznají tenhle pocit, proto ani nechápou, jak frustrující pro člověka je, když se se bezmocně dívá na to zkázu připomínající místo, do kterého dříve dával tolik nadějí, času a peněz.

Tímto bych chtěl jménem všech hranických bikerů „poděkovat“ Městskému úřadu v Hranicích za ochotu a spolupráci.

Vít Vrbka

28.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2475 - Optometristé Optometrista - Hranice na Moravě.(22 000 Kč)

Optometristé Optometrista - Hranice na Moravě. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost Optik House s.r.o., je provozovatel obchodní sítě VAŠE OPTIKA s.r.o., která je ryze českou společností. Stabilita a zároveň dynamicky se rozvíjející rodinná společnost nás řadí již 10 let mezi TOP optiky na českém trhu. Naše firma staví na rodinných hodnotách a osobním lidském přístupu k našim pracovníkům a klientům ve všech našich stávajících 50 – ti pobočkách v ČR. Jsme tak nablízku svým klientům i zaměstnancům. Klademe důraz na dlouhodobou spolupráci, atraktivní a férovou nabídku služeb a nadstandardní servis., , Optometristka/Optometrista , , Požadujeme:, , •VŠ vzdělání v oboru optometrie, •Komunikativnost, vstřícnost, spolehlivost, •Příjemné a milé vystupování, , Pracovní náplň:, , •Spolupráce s lékaři a řešení široké škály klientských případů, •Vyšetření a měření zraku klienta, •Aplikace kontaktních čoček a jiné, •Poskytování poradenství zákazníkům, •Prodej brýlí, kontaktních čoček a jiných optických pomůcek, •Vedení administrativy a záznamů klientů, , Nabízíme:, , •Silné zázemí stabilní české společnosti, •Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, •Velkou podporu na počátku spolupráce, •Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, •Zajímavou práci v příjemném a moderním prostředí prodejny, •Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených výsledk. Pracoviště: Vaše optika - hranice na moravě, Galašova, č.p. 175, 753 01 Hranice 1. Informace: Martina Sedláková, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník(15 000 Kč)

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník, pomocné stavební práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, Přijmeme zedníka na zednické práce a pomocné stavební práce pro rekonstrukce našich budov., , Požadavky: , vyučení v oboru zedník nebo příbuzné činnosti, zkušenosti v oboru, pečlivost, zodpovědnost, spolehlivost., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email:farmaondrousek@seznam.cz;, - telefonicky na čísle 581 622 047 - p. Alois Ondroušek. Pracoviště: Farma ondroušek s.r.o, 753 53 Všechovice. Informace: Alois Ondroušek, +420 581 622 047.

Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Zahradník(19 000 Kč)

Zahradníci floristé a květináři Florista/ka, aranžér/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, samostatné floristy/ky. Vyučení ani praxe není podmínkou, spíše výhodou. Sami si uchazeče zaškolíme, pokud bude zaškolení probíhat v jiném městě, zajistíme a uhradíme ubytování. Je důležité, aby nový uchazeč měl cit pro barvu byl kreativní s estetickým vnímáním. Požadujeme základní znalost práce na PC (odeslat a přijmou email, vyplnit tabulku). , , Nabízíme:, Mzda je přepočítávána dle skutečné tržby prodejny a z toho zaměstnanci ještě k uvedené mzdě dostávají procenta. Významné prémie dostávají zaměstnanci také, pokud splní limit odpisů zboží. Výsledná mzda je maximálně motivační a bez finančního stropu. Mzdy zaměstnanců se pohybují mezi 16 a 20 tisíci korun v čistém. , , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: florcentrum@florcentrum.cz;, - telefonicky od 7,00 do 15,00 hod. v pracovní dny na čísle 736 473 456 - paní Hana Foltýnová. Pracoviště: Florcentrum foltýnová s.r.o. - pracoviště hranice, Družstevní, č.p. 2034, 753 01 Hranice 1. Informace: Marcela Foltýnová, +420 736 473 456.

Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Zahradník(19 000 Kč)

Zahradníci floristé a květináři Florista/tka - aranžér/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, samostatné floristy/tky. Vyučení ani praxe není podmínkou, spíše výhodou. Sami uchazeče vyškolíme, pokud bude zaškolení probíhat v jiném městě, zajistíme a uhradíme ubytování. Požadujeme cit pro barvu, kreativnost s estetickým vnímáním, základní znalost práce na PC (odeslat a přijmout email, vyplnit tabulku aj.)., , Nabízíme:, Mzda je přepočítávána dle skutečné tržby prodejny a z toho zaměstnanci ještě k uvedené mzdě dostávají procenta. Významné prémie dostávají zaměstnanci také pokud splní limit odpisů zboží. Výsledná mzda je maximálně motivační a bez finančního stropu., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: florcentrum@florcentrum.cz;, - telefonicky v pracovní dny od 7,00 do 15,00 hod. na čísle 736 473 456 - p. Marcela Foltýnová, , Místo výkonu práce: Kaufland Přerov, Lipnická 2996, Přerov.. Pracoviště: Florcentrum foltýnová s.r.o. - pracoviště přerov, Lipnická, č.p. 2996, 750 02 Přerov 2. Informace: Marcela Foltýnová, +420 736 473 456.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MUDr. Pelková

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

Nepropásněte! KVP Přerov v tištěném Deníku

Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Přerovského a hranického deníku! Najdete v něm 13. díl jedinečného projektu Deník nám fandí.

Otáčel se s nákladním vozidlem a střetl se s osobákem, škoda je 300 tisíc

Ke střetu osobního vozidla značky Škoda Octavia a nákladního automobilu údržby komunikací došlo v pátek ve čtyři hodiny odpoledne, na křižovatce silnic druhé a třetí třídy a sjezdu z dálnice D1 nedaleko Olšovce na Hranicku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT