Tentokrát osmaosmdesátiletá žena odnesla střet s autobusem jen lehkým zraněním.

Krajští policisté evidují od začátku roku do konce května již sedmapadesát dopravních nehod s účastí cyklistů. Tři z nich nepřežili a stejný počet cyklistů se těžce zranil. Alkohol za řídítky způsobil nebo napomohl celkem v osmnácti případech.

Střet autobusu a cyklistky, který se odehrál ve středu dopoledne na křižovatce ulic Ztracená, Bří Hovůrkových a 9. května, způsobil řidič autobusu, který třiašedesátileté ženě na kole nedal přednost při odbočování.

„Žena upadla na zem a musela být s těžkým zraněním převezena do nemocnice,“ informovala tisková mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

Lékař odhadl její léčbu na více než šest týdnů. Dechová zkouška u řidiče autobusu vyloučila alkohol. Ten ale čelí podezření z trestného činu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

„Hrozí mu odnětí svobody v rozmezí šesti měsíců až čtyř let,“ uvedla Zajícová.

Druhá nehoda, při níž se srazila cyklistka a autobus, se stala ve čtvrtek ráno na Hranické ulici v Hranicích. Tentokrát byla na vině osmaosmdesátiletá žena na kole. Ta začala na přechodu pro chodce odbočovat doleva zrovna ve chvíli, kdy ji předjížděl autobus.

„Ten ji pravou přední částí srazil na zem. Žena s lehkým zraněním odvezli do nemocnice. Předpokládanou dobu jejího léčení lékaři stanovili na tři týdny,“ sdělila Zajícová s tím, že ani v u této nehody nefiguroval alkohol.

„Od začátku tohoto roku do konce května došlo na území našeho kraje k sedmapadesáti dopravním nehodám s účastí cyklisty,“ řekl krajský policejní mluvčí Michal Pižurin.

Ve třech případech došlo k úmrtí cyklisty.

„Další tři cyklisté utrpěli těžká a čtyřiačtyřicet si z nehody odneslo lehké zranění,“ uvedl dále krajský mluvčí, který ještě dodal, že v osmnácti případech hrál svou roli také alkohol za řídítky.

Natloukl si dvakrát kvůli avii

„Nejdůležitější při jízdě na bicyklu je myslet za druhé a hlavně za řidiče aut,“ řekl k bezpečnému chování na kolech šéfredaktor odborného webu cyklomania.com Vítek Šoukal.

„Základem je správně nasazená a upevněná helma. A to i u dospělých. Vynikající jsou také reflexní prvky na oblečení a kole. Například na botách jsou úplně ideální, protože ty se hýbou a jsou mnohem výraznější,“ uvedl Šoukal.

„Dvakrát už jsem si kvůli autům slušně natloukl. Zvláštní je, že to vždycky byly Avie. Jedna mi nedala přednost a v druhém případě kolem mě rychle projela v těsné blízkosti a mě smetl vzdušný vír,“ sdělil své osobní zkušenosti Šoukal.

„Smutné je, že v ani jednom případě nikdo nezastavil a dokonce ani další projíždějící nezajímalo, že se u silnice v příkopě válí cyklista,“ dodal na závěr šéfredaktor a vášnivý cyklista.

Kateřina Kapková, Martin Šinkovský