Podle policejních statistik sice letos nehod motorkářů ubylo, přesto ale není důvod k optimismu. Na silnicích regionu zemřel jeden člověk, devět lidí bylo těžce a třináct lehce zraněno.

V kritickém stavu je oběť poslední havárie, která se stala v neděli, devatenáctiletý mladík z Přerovska.

„Mladík na motocyklu Honda 600 zavinil v neděli hned dvě dopravní nehody v krátkém rozmezí desíti minut. Nejprve se střetl s osobním vozem Renault na třídě 17. listopadu a jen o pár minut později zavinil další srážku s osobním vozem Chevrolet Epico v ulici Dvořákova,“ popsal průběh havárie Oldřich Bereza z přerovské policie.

Muž je v těchto dnech hospitalizovaný na jednotce intenzivní péče neurochirurgické kliniky ve Fakultní nemocnici v Olomouci. „Utrpěl těžké poranění mozku a obličejového skeletu. Je v bezvědomí, na přístrojích, a i po dvou operacích je jeho stav stále kritický,“ shrnul mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Na silnicích přerovského regionu letos podle policistů utrpělo těžké zranění devět osob, lehce zraněných bylo třináct a jeden motorkář při nehodě zahynul.

„Nehod s motorkáři je letos méně. Zatímco vloni jich bylo 56, letos je to zatím pouze 45,“ konstatoval Martina Joska z přerovského dopravního inspektorátu.

Podle jeho slov zahynul vloni na následky střetu s autem jeden motorkář, stejně jako letos. Zatímco loni bylo celkem 12 těžkých zranění, v letošním roce pouze 9. O šest méně je i lehce zraněných. Pod vlivem alkoholu usedli letos na motorku dva lidé, zatímco minulý rok tři.

Nejvážnější nehoda, při které zahynul třiašedesátiletý řidič motocyklu, se stala letos v květnu na silnici mezi Býškovicemi a Opatovicemi. Muž při předjíždění auta nezvládl řízení a střetl se s osobním vozem Lexus. Motorka ho vymrštila na silnici a byl na místě mrtvý. Podle policistů bývá nejčastější příčinou dopravních nehod motorkářů nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu a povaze vozovky.

Nejvíce přitom dochází ke střetům mezi motocykly a automobily. „Velkou roli hraje hazardní styl jízdy motorkářů. Řidiči totiž příliš spoléhají na kvalitu a sílu svých strojů a přeceňují své schopnosti,“ uvedla hlavní příčiny havárií mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.