První havárie se minulý čtvrtek odehrála v obci Velká. Jednasedmdesátiletý muž se tam snažil vyhnout protijedoucímu vozidlu, vjel přitom do výmolu a skončil na zemi. Dnes už je po operaci, ale dobu jeho léčení odhadl lékař na pět týdnů.

„Vzhledem k tomu, že došlo při této havárii ke zranění, byla k ní přivolána policie. Kolik dalších nehod už způsobily výtluky, to ovšem nevíme. Od nového roku nejsou totiž lidé povinni hlásit nám každou dopravní nehodu,“ řekla tisková mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

Havárie, která se stala ve středu po patnácté hodině v Hranicích, se však do záznamůpolicie dostala. Také ona si totiž vyžádala zranění. Pětašedesátiletý cyklista jel na kole ve směru od kruhového objezdu u Sparty a chtěl odbočit na výjezd k rondelu na třídě 1. máje. Najel ovšem na štěrkový povrch při okraji vozovky, dostal smyk a narazil do hrany ostrůvku.

„Přeletěl i s kolem přes jízdní pruh a dopadl do trávy podél komunikace. Přitom se těžce zranil a musel být převezen do nemocnice,“ popsala následující události další mluvčí přerovských policistů Michaela Sedláčková. Lékař odhadl, že se bude důchodce ze svého zranění léčit rovněž více než měsíc.

Muži byla odebrána krev kvůli zjištění případného požití alkoholu před jízdou a škodu na kole vyčíslil vyšetřovatel přímo na místě na tisíc korun. I při této havárii hrál sice roli povrch vozovky, ale cyklista nebyl nucen přejíždět přes štěrk a mohl jej objet. „Je těžké jednoznačně říci, kdy je na vině stav silnice a kdy může za nehodu sám její účastník,“ konstatovala Zajícová.

Podle ní mají sice lidé právo podat na majitele rozbité komunikace trestní oznámení za újmu na zdraví nebo poškození vozidla, ale nečiní tak. „Jsem u policie pět let a za tu dobu jsem se s ničím takovým nesetkala,“ řekla Zajícová. Podle jejích informací řeší lidé odškodnění případných úrazů nebo škod na vozidlech jinou cestou. „Většinou se obracejí přímo na soud,“ uzavřela mluvčí.

PŘEČTĚTE SI VÍCE:

Za nehodu mohou výtluky v obci