Toho musel kvůli vážným zraněním přepravit vrtulník do Fakultní nemocnice Olomouc.

Nebylo to přitom poprvé, kdy se ve stejném úseku stala nehoda se závažnými následky. Letos zde přišli o život už dva chodci.

Čtyřiaosmdesátiletý muž se snažil přejít přes frekventovanou čtyřproudovou silnici. „Když vstoupil do pravého jízdního pruhu, srazilo jej osobní auto Škoda Felície řízené čtyřiatřicetiletým mužem,“ uvedla mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

Pro zraněného chodce musela přiletět helikoptéra, která jej transportovala do Fakultní nemocnice v Olomouci.

„V této době je muž stále na operačním sále. Utrpěl mnohačetná zranění v oblasti hlavy, břicha, ledvin i končetin. Prognóza vypadá dost nejistě, protože pacient je v kritickém stavu,“ sdělilve středuodpoledne mluvčí Fakultní nemocnice Egon Havrlant.

„Policisté provedli řidiči zkoušku na přítomnost alkoholu, ta však byla negativní. Škoda na autě byla vyčíslena na deset tisíc korun,“ doplnila Zajícová.

Policie svedla provoz na silnici asi na třicet minut do jednoho jízdního pruhu. Na frekventovaném silničním tahu z Olomouce do Ostravy tak vznikly několikakilometrové kolony.

Na zmíněném úseku silnice jsou přitom sražení chodci poměrně častým jevem. Jen v letošním roce ve zmíněné lokalitě nalezli smrt již dva lidé, kteří čtyřproudovou silnici přebíhali.

Většinou zde riskují obyvatelé sídliště Hromůvka, kterým se nechce přecházet cestu přes vzdálený most na ulici na 1. máje nebo podchodem u Cementářského sídliště.

Na kritický stav již několikrát upozorňovali i dopravní policisté. Situaci má zlepšit lávka pro pěší, která se má ještě letos stavět téměř přesně v místě, kde k nehodě došlo.

„Stavba lávky by měla přijít na šest milionů korun. Třetinu částky uhradí město a zbytek zaplatí obchody stojící na druhé straně komunikace,“ sdělil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Samotná stavba je naplánována na druhou polovinu letošního roku. „Do 15. července se sbírají žádosti na výběrové řízení. V srpnu by měly nabídky projít výběrovou komisí a Radou města. Potom by se podle klimatických podmínek mělo začít se stavbou,“ doplnil Bakovský.

Další kritický úsek na zmíněné komunikaci se nachází u rondelu U Sparty. Zde přecházejí denně stovky lidí, kteří jdou z Nové ulice nakupovat do Hypernovy nebo míří do centra, řada obyvatel sídliště Hromůvka nebo Cementářského sídliště tudy zase volí zase cestu k nádraží. Také v okolí rondelu došlo k několika nehodám, při nichž byli zraněni nebo usmrceni chodci.

„Zde zatím příliš mnoho možností, co s touto situací dělat, nemáme,“ uvedl již dříve hranický starosta Miroslav Wildner.

Podle jeho slov čeká město na to, až bude na podzim otevřena nová dálnice D47. „Poté se velká část tranzitní dopravy z této komunikace přesune na dálnici. My pak zkusíme Ředitelství silnic a dálnic navrhnout, aby zde vybudovalo dva přechody pro chodce se semafory, podobné tomu, který je v současnosti ve Slavíči,“ vysvětlil Miroslav Wildner.

Jeden z přechodů se semafory by se nacházel u kruhového objezdu U Sparty, druhý pak před závodem Tondach.