Neposkytnutí pomoci a lhostejnost řidičů je stále častějším jevem na silnicích přerovského regionu. Podle informací policie se na Přerovsku stanou každý týden dvě až tři dopravní nehody, jejichž viník z místa činu ujede.

„Řidič na motocyklu značky Gilera jel po třídě 17. listopadu ve směru na Želatovskou ulici. Při projíždění kruhového objezdu u Tesca se nevěnoval řízení a přední částí stroje narazil do kola mladé ženy,“ popsala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle jejích slov jela dívka na kole po přechodu pro chodce ve směru od Tesca. Po srážce s motocyklem upadla na silnici a utrpěla lehké zranění.

„Motorkář nezastavil a z místa činu ujel. Podle svědků s sebou vezl i spolujezdce, který ale byl bez přilby,“ upřesnila mluvčí. Policisté v této souvislosti žádají svědky celé události, aby kontaktovali nejbližší služebnu, nebo se obrátili na linku 158.

Jak potvrzují statistiky, patří cyklisté k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. V letošním roce havarovalo v přerovském regionu 42 cyklistů, vloni to bylo ve stejném období 58. Čtyři z nich na silnicích zemřeli, devět utrpělo těžké zranění a 21 vyvázlo s lehkým zraněním.

„Situace je horší než vloni. Zatímco za celý loňský rok ujelo od nehod, ve kterých figurovali cyklisté, šest lidí, v polovině letošního roku je tato bilance stejná,“ řekla Sedláčková.

Nejtragičtější případ se na Přerovsku odehrál před dvěma lety. Sedmapadesátiletý muž jel na kole po silnici z Annína u Tovačova směrem na Kojetín. Řidič osobního vozu peugeot přejel z dosud nezjištěných příčin do protisměru a do cyklisty narazil.

„Po pádu muže na vozovku viník nehody nerušeně pokračoval v jízdě a pak na chvíli vystoupil z auta. Ne ale proto, aby muži pomohl. Zvedl registrační značku, která upadla z auta na zem, a odjel pryč. Cyklista těžkým zraněním na místě podlehl,“ popsala Sedláčková.

Na bezohlednost neznámého řidiče doplatili letos v červnu také dva mladí lidé v Polomi na Hranicku. Šestnáctiletý hoch a sedmnáctiletá dívka seděli v noci na kraji vozovky a auto jim přejelo nohy.

Hoch byl převezen s těžkým zraněním do olomoucké fakultní nemocnice, dívka zase skončila v nemocnici v Hranicích. Oba prodělali náročnou operaci dolních končetin. Ani řidič neznámého vozu nenašel důvod, proč zastavit a zraněným pomoci.

Policisté mají v případech, kdy řidič ujede z místa činu, ztíženou práci. „Často jsme totiž odkázáni pouze na výpovědi svědků,“ řekla mluvčí.

„Za trestné činy neposkytnutí pomoci a ublížení na zdraví přitom pachateli hrozí až tři roky vězení,“ uzavřela Sedláčková.