Po oznámení na tísňovou linku vyrazily ke společné záchraně všechny složky Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje.

„Na místo ihned vyjeli profesionální hasiči z Hranic a dobrovolní hasiči z Milenova. Hasiči muže našli visícího na stromě zachyceného za padák poblíž polní cesty z Uhřínova na Hrabůvku," uvedla krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Zásah však komplikoval jak svažitý terén, ve kterém museli hasiči pracovat, tak i jeho neschůdnost, jež bránila záchranářům přijet až na místo události.

„Hasiči se cisternami nemohli dostat až přímo k paraglidistovi, proto zastavili asi 100 metrů od místa události a veškerý materiál, nastavovací žebříky a další potřebné věci vynosili do příkrého svahu," pokračovala.

Velitel zásahu si na místo vyžádal ještě posilovou jednotku lezeckého družstva z požární stanice v Přerova.

„Pomocí nastavovacích žebříků zajistili muže na stromě a počkali na příjezd lezců. Ti se poté pustili do záchrany muže ze stromu," popsala krajská mluvčí hasičů.

Lezci si na stromě vytvořili kotevní bod a muže na lanech pomalu spustili dolů.

„Zdál se být nezraněn, přesto ho hasiči předali do péče zdravotnické záchranné služby," dodala Vladimíra Hacsiková.

Zdravotnici u zachráněného paraglidisty provedli komplexní prohlídku.

„Lze s nadsázkou říci, že i přes dramatický dopad měl obrovskou kliku, že je živ a zdráv. Po prohlídce jej posádka ponechala na vlastní žádost na místě," doplnil mluvčí krajské záchranky Zdeněk Hošák.

Velice náročný zásah ukončily jednotky krátce po půl čtvrté odpoledne.

Podobná nehoda se stala před dvěma lety koncem října také u nedalekého Podhoří. Po muži tehdy v okolí místní části Lipníku nad Bečvou pátraly tři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů.

Paraglidista se při nezdařeném přistání zachytil ve větší výšce stromu. Zaklíněného muže však nakonec našel myslivec. Hasiči ve spolupráci s dobrovolníky dostali paraglidistu do bezpečí po zhruba dvou hodinách práce.