„Řidič při odbočování vpravo do centra obce nepřizpůsobil rychlost jízdy, přejel do protisměru a vyjel na chodník. Levou přední částí vozu narazil do betonové zídky místního domu a zadní částí pak narazil do chodkyně, která se v tomto okamžiku nacházela na chodníku,“ popsala nehodu přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle jejích slov šestačtyřicetiletá žena utrpěla vážné zranění a byla převezena do místní nemocnice. Lékaři odhadli dobu jejího léčení na více než šest týdnů.

Policisté u řidiče provedli nejprve orientační dechovou zkoušku, která byla negativní. Další test už však tak příznivý výsledek nepřinesl.

„Po provedení orientačního testu na drogy byla u řidiče vykázána přítomnost návykové látky – konkrétně marihuany. Policisté muže převezli do nemocnice, kde se podrobil odběru biologického materiálu,“ informovala Sedláčková.

Jak dále dodala, mladému muži hrozí za tento čin odnětí svobody až na dva roky, zákaz činnosti, případně peněžitý trest. Celkovou škodu na vozidle a poškozené zídce policisté vyčíslili na 10 tisíc korun.

Přerovští policisté používají testy na přítomnost omamných a psychotropních látek už třetím rokem.

„Jde o druhý případ, kdy byl pomocí tohoto přístroje odhalen pozitivní výsledek na přítomnost drogy při dopravní nehodě. Policisté však tento přístroj nepoužívají jen u dopravních nehod, ale především při preventivních akcích, ke kterým patří například kontroly zaměřené na nalévání alkoholu mladistvým a nezletilým v barech, restauracích a na diskotékách,“ uvedla mluvčí Michaela Sedláčková s tím, že test je rychlý, stačí odebrat podezřelému vzorek slin nebo potu a během deseti minut se objeví výsledek.

Lze z něj i vyčíst, po jaké droze uživatel sáhl. Podle odborníků mladí lidé účinky marihuany mnohdy podceňují. Marihuana neboli konopí, stejně jako jiné drogy, však oslabuje paměť a zkresluje vnímání.