Strojvůdce vlaku, který jel z Přerova do Nezamyslic, uviděl z dálky asi padesáti metrů dva ležící muže v kolejišti.

Srážce už ale nedokázal zabránit. Mladík z Kojetínska byl na místě mrtvý, druhému muži vlak amputoval obě nohy.

„Ke srážce s osobním vlakem došlo kolem jedenácté hodiny dopoledne. Strojvedoucí viděl ze vzdálenosti asi padesáti metrů dvě osoby v kolejišti. Přestože použil rychlobrzdu a výstražné zvukové zařízení, nemohl už srážce zabránit,“ popsala nehodu, která se stala na rozhraní kroměřížského a přerovského regionu mluvčí policie v Přerově Michaela Sedláčková.

„Podle strojvůdce leželi oba muži v kolejišti a nereagovali na ohlášení. Policie pracuje jednak s verzí, že se jednalo o sebevražedný pokus. Druhou možností je i to, že oba muži v kolejišti usnuli. Zda byl mladík, který zraněním na místě podlehl, pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, může však potvrdit až nařízená soudní pitva,“ doplnila mluvčí.

Zatímco totožnost zesnulého muže je už známa a jedná se o 22letého mladíka z Kojetínska, identitu druhého se nepodařilo zjistit. Těžce zraněný byl letecky transportován do olomoucké fakultní nemocnice.

„Stále neznáme jeho totožnost, protože u sebe neměl žádné doklady,“ řekla odpoledne policejní mluvčí. Lékaři dávají těžce zraněnému muži šance na přežití. „Muže jsme přijímali na urgentním příjmu s vážným zraněním. Měl amputované obě nohy a momentálně je na přístrojích, stabilizovaný a postupně prochází dalšími vyšetřeními. Je hospitalizovaný u nás ve Fakultní nemocnici v Olomouci a čeká ho operace. Zatím se rozhoduje, zda zůstane ležet na traumatologii nebo ho přemístíme na anesteziologicko - resuscitační oddělení,“ uvedl mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Kvůli tragédii byl na tři a půl hodiny zastaven provoz na trati mezi Přerovem a Nezamyslicemi. „Dva rychlíky z Bohumína a Brna byly odkloněny přes Olomouc a jejich zpoždění bylo kolem 30 minut. Všechny regionální spoje a další dálkové rychlíky jsou v úseku Přerov - Nezamyslice nahrazeny autobusovou dopravou,“ informovala odpoledne regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Provoz na trati byl obnoven o půl třetí odpoledne. Stojvůdce podle ní nepřekročil povolenou traťovou rychlost 80 kilometrů v hodině a vlak zabrzdil po přibližně 130 metrech. České dráhy už v letošním roce zaznamenaly více případů usmrcení přímo v kolejišti. „V řadě z nich se jednalo o sebevražedné pokusy,“ doplnila Šubová.