Podle statistik je totiž právě nepřiměřená rychlost jednou z nejčastějších příčin nehod.

„V Přerově jsme měřili rychlost na stanovištích v ulicích 9. května, Želatovská, Kojetínská nebo Lipnická,“ vyjmenovala přerovská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Na prvním stanovišti u benzínky v ulici 9. května prý řidiči na dodržování rychlosti dbali.

Policisté ale podnikli rozsáhlý zátah i na šoféry na frekventovaných tazích na Hranicku, kde dochází často k vážným nehodám. Rychlost měřili jak v obci, tak mimo ni.

„Jednalo se zejména o obchvat Lipníku nad Bečvou, ale taky nebezpečnou křižovatku ve Slavíči, silnici mezi Bělotínem a Polomí a další úseky na Hranicku,“ řekla mluvčí.

Kontroly se uskutečnily i na jiných místech v regionu – třeba na Kojetínsku.

Nepřiměřená rychlost je podle statistik jedním z nejčastějších prohřešků řidičů.

„Příliš vysoká rychlost zavinila loni na Přerovsku nehodu v 53 případech, nedání přednosti v 82 a nesprávný způsob jízdy ve 435 případech,“ shrnula Urbánková.

Celkem šedesát havárií zavinil alkohol. Zarážející je, že zatímco v obci došlo loni ke 439 nehodám, mimo ni „jen“ ke 250.

A jaké sankce čekají řidiče, kteří ignorují předpisy? Pokud v obci překročí nejvyšší povolenou rychlost o 40 kilometrů v hodině a mimo ni o 50 km a více, hrozí jim ztráta pěti bodů. Věc se pak předá rovnou správnímu orgánu, který určí výši pokuty.

„Když překročí rychlost v obci o 20 kilometrů v hodině a mimo ni pak o 30 kilometrů, hrozí řidiči na místě pokuta 2,5 tisíce korun a ztráta tří bodů. Když je rychlost v obci vyšší o 20 kilometrů, uloží policisté hříšníkovi pokutu 1 tisíc korun a přijde o dva body,“ uzavřela mluvčí Urbánková.