Ten totiž z dosud nezjištěného důvodu přehodil při posunu tří železničních vagonů výhybku a způsobil tím vykolejení osobního vozu. Při nehodě nebyl nikdo zraněn a materiální škody byly vyčísleny na 230 tisíc korun. Muži hrozí obvinění z ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení.

„Pod stavědlem se posunovala souprava se třemi osobními vozy. Signalista si jí nevšiml a přehodil výhybku pod projíždějící soupravou, čímž došlo k vykolejení,“ uvedl manažer komunikace Českých drah Radek Joklík.

Podle jeho slov mělo kvůli nehodě na trati mezi Přerovem a Břeclaví zpoždění 29 vlaků. „Jednalo se o rychlíky, osobní i spěšné vlaky. Zpoždění trvalo od 4 do 20 minut a celkem to bylo 300 minut,“ upřesnil manažer komunikace.

Jak dále dodal Joklík, byl provoz na trati částečně obnoven kolem deváté hodiny večer, následky havárie ale pracovníci Českých drah odstraňovali celou noc.

„Viníkem je devětatřicetiletý signalista stavědla, který z neznámých důvodů při posunování vagonů přehodil výhybku,“ řekla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková. Podle jejích slov se zaměstnanec podrobil dechové zkoušce, která byla negativní. „Příčiny havárie se i nadále šetří,“ konstatovala mluvčí.

Poškozením železničního svršku vznikla škoda ve výši 30 tisíc korun, materiální škody na voze Českých drah byly vyčísleny na 200 tisíc. Devětatřicetiletému zaměstnanci drah hrozí za ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení peněžitý trest nebo odnětí svobody až na půl roku.