Hned první školní den řešila policie tři dopravní nehody v Hranicích a okolí. K první z nich došlo v areálu jedné z hranických firem.

„Cyklista nedal přednost dodávce, která jela po hlavní a srazili se. Muž na kole se lehce zranil a bude se léčit jeden až dva týdny,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

O pár hodin později nedodržel řidič osobního auta bezpečnou vzdálenost za cyklistkou, která zastavovala na křižovatce Komenského a Skalní. I oni se srazili a žena musela být s lehkým zraněním převezena do nemocnice. Její léčení si vyžádalo týden.

U poslední nehody sehrál roli alkohol. Jednadvacetiletý cyklista jel na neosvětleném kole při středu silnice z Opatovic na Hranice.

„Řidič si cyklisty, který nadýchal 1,29 promile, všimnul až na poslední chvíli. I přesto, že ihned zareagoval, nedokázal střetu zabránit,“ popsala mluvčí. Alkoholem posilněný cyklista utrpěl těžké zranění s dobou léčení dvanáct týdnů.

V průběhu víkendu i následujících dní se pak počet dopravních nehod ještě zvýšil, a to o dalších šest případů.

Opilý kolař trefil auto

Poslední nehoda se stala ve čtvrtek ve večerních hodinách.

„Devětačtyřice­tiletý cyklista jel ve směru od lávky U Loděnice k ulici Na Marku v Přerově. Po přejetí příčného prahu u lávky dojel Volkswagen Passat, nezvládl řízení a pravděpodobně o auto zachytil řidítky,“ řekla Zajícová.

Nehoda se sice obešla bez pádu a zranění cyklisty, muž na kole ale vzápětí z místa ujel.

„Na mostě Míru ho však chytila policejní hlídka. Provedená dechová zkouška ukázala 2,41 promile alkoholu v dechu,“ dodala.

Řidič, na jehož autě vznikla škoda tisíc korun, před jízdou nepil.

Letos už deset těžkých zranění cyklistů

V letošním roce zaznamenali policisté celkem 59 nehod za účasti cyklistů, z toho třicet jich nehodu způsobilo. V loňském roce to bylo 43 případů, z nichž 26 zavinili cyklisté.

„Úmrtí nebylo zaznamenáno ani v jednom roce. Těžkých zranění letos bylo deset, loni šest, alkohol před jízdou pilo osm a v minulém roce čtrnáct cyklistů," upřesnila Zajícová.

Vzhledem k tomu, že dochází k nárůstu nehod cyklistů, policisté nabádají k větší pozornosti a hlavně předvídavosti.

„Velmi důležité je také správné vybavení kola a používání přilby, která může zabránit vážným zraněním, když už ke kolizi dojde. Cyklisté si musí také uvědomit, že jsou podle zákona řidiči a nesmí pít alkohol nejen před jízdou, ale i během ní,“ uzavřela mluvčí.