Že jste o hlenkách ještě nikdy neslyšeli? Není divu, ani odborníci, kteří se jimi zabývají, nemají v mnohém jasno. Přestože je máme často přímo pod nohama,National Geographic - obálka květnového čísla 2023National Geographic - obálka květnového čísla 2023Zdroj: Se svolením National Geographic jsou pro nás jen obtížně viditelné.

Navzdory svému pojmenování v angličtině, jež v překladu do češtiny znamená „slizové plísně“, nejsou plísním příbuzné, nýbrž patří do velké skupiny převážně jednobuněčných organismů. Daří se jim ve vlhkém prostředí po celém světě, například v rozkládajících se pařezech v lesním podrostu. Takže je můžete klidně objevit i na vaší zahradě ve štěpce nebo v mulči.

Vysoké sotva 2 milimetry

Nemusíte se jich však nikterak obávat - přestože některé vypadají opravdu bizarně, a někdy i znepokojivě, ve skutečnosti je většina hlenek vysoká pouze jeden až dva milimetry, takže vyfotit je v plné krásné a rozmanitosti dá fotografovi poměrně dost práce.

Navzdory svým miniaturním rozměrům překvapují některé hlenky přírodovědce určitou inteligencí: i když samozřejmě nemají mozek, dokáží najít nejkratší cestu bludištěm a pamatují si místa s potravou na základě informací uložených v trubičkách tvořících vegetativní tělo hlenky.

Konspirační teorie - Hlenka - mimozemský organismus

Zdroj: Youtube

Ale jsou i jiné otázky, které vědcům nedávají spát. Například proč mají takové jasné barvy? A proč existuje tolik různých tvarů? Kolik druhů dosud nebylo objeveno?

„Značná část biodiverzity Země uniká pozornosti, zůstává nepopsaná a neprozkoumaná,“ říká mykoložka Anne Pringleová, která se hlenkami zabývá. Tyto podivuhodné organismy jsou zkrátka výmluvnou připomínkou dosud nepoznaného bohatství, které čeká na objevení.

Titanic fotografovaný během své cesty při dosažení své první zastávky
111 let od potopení Titanicu. Loď teď požírají bakterie, kterým chutná železo

Více o hlenkách i dalších zajímavých tématech se dočtete v květnovém vydání National Geographic, které vychází 4. května, nebo na webu nationalgeographic
Jednotlivé tištené vydání lze získat na stáncích nebo prostřednictví e-shopu National Geographic.
E-vydání můžete získat na webu mojepredplatne.