Projekt s názvem „Gido se vrací domů“ má přiblížit obrovský talent nadaného klavíristy a skladatele, jehož slibně se rozvíjející umělecká kariéra byla násilně přervána během druhé světové války. Gideon Klein zemřel v lednu roku 1945 v pouhých pětadvaceti letech při likvidaci koncentračního tábora Fürstengrube a pochodu smrti. Do konce nacistických hrůz zbývalo jen pár měsíců. Teď se díky oslavnému projektu po sto letech symbolicky vrátí do rodného Přerova.
„Chceme skladatele připomenout uvedením jeho hudebních děl, z nichž se mnohé staly součástí repertoáru světových komorních ansámblů. Publiku představíme i méně známá a nově objevená díla a nové kompozice soudobých českých skladatelů, inspirovaných dílem Gideona Kleina,“ přiblížila koordinátorka projektu v České republice Zdenka Kachlová.
Na židovském hřbitově v Přerově se ve čtvrtek 12. září v 15 hodin uskuteční pietní vzpomínkové setkání, jehož součástí bude odhalení pamětní desky Gideonu Kleinovi. Pamětní deska má být dvojjazyčná a umístěna v blízkosti vchodu. „Slavnostním okamžikem bude i uvedení světové premiéry kompozice skladatele a jazzového klavíristy Martina Konvičky, kterou složil na počet Gideona Kleina. Zazní v 18 hodin ve slavnostní síni přerovského zámku,“ upřesnila Romana Nitková, vedoucí výstavního a programového oddělení Muzea Komenského. Koncert se uskuteční za podpory města Přerov, muzea a Federace židovských obcí v České republice.
Svou knihu „Dopis od Gideona“ představí v Přerově anglický muzikolog David Fligg. Autor v ní použil a zpracoval nově objevené archivní materiály - korespondenci, fotografie, ztracená hudební díla a další prameny, které dosud nebyly publikovány.
Kniha přináší v rozsáhlém textovém a fotografickém materiálu nové výpovědi o životě Gideona Kleina, jeho rodiny a přátel a také nové podrobné informace ze života členů židovské komunity v Praze v meziválečné době a v období holocaustu.
„Součástí projektu jsou i koncerty v Brně, Holešově a Praze, divadelní představení Gido - portrét skladatele ve Švandově divadle, Gidotour - komentovaná tour po pražských stopách Gideona Kleina, symposium a workshopy,“ uzavřela Zdenka Kachlová.