„Ještě nikdy jsem neabsolvoval žádný běžecký pohár a chtěl jsem si to vyzkoušet. Zalíbilo se mi to," zdůvodňuje svou účast na Frenštátském běžeckém poháru, kde si vloni zaběhl celkové desáté místo z téměř stovky konkurentů. V kategorii nad 50 let skončil druhý. Letos se celkem dvanáctkrát objevil na poměrně netradičním dvoumílovém běhu ve Zlíně. Ten pořádá Sri Chinmoy Maraton Team každou první sobotu v měsíci a běžci tak mají jedinečnou možnost porovnat svou výkonnost v průběhu ročních období.Hranický Aleš Ličman vyhrál sérii závodů ve Zlíně

Hranický běžec Ličman, který závodí za brněnský Ecol Team, tento běžecký seriál pro rok 2012 suverénně vyhrál.

„Je tam rovinatá asfaltová trať, běží se dvě míle, tedy 3218 metrů. Je to takový běh překonání sebe sama. Běžec si nesmí nechat odběhnout špici závodu, ale zároveň se musí snažit co nejvíce utéci těm, co běží za ním," vysvětlil zkušeně sympatický závodník.

V čem je zlínský pohár tak výjimečný? Startují všechny věkové kategorie dohromady, avšak pořadí v cíli není rozhodující. Podle dosaženého času a přepočtu dle koeficientu Českého atletického svazu, kam se započítává věk závodníka, se pořadím ještě hodně zamíchá. „Celkově jsem dobíhal na pátém až desátém místě startovního pole. Po přepočtu jsem ale nikdy nebyl hůř než třetí. Sedmkrát jsem vyhrál. Proto jsem i celkovým vítězem pro rok 2012," vysvětlil třiapadesátiletý sportovec.

Závod je podle něj na špičkové úrovni. Na každého čeká teplý čaj, iontové nápoje i lívance. Účastní se pravidelně Češi a Slováci, na startovním poli se však letos objevil i Ital nebo Kolumbijka. Nejvíce extrémní počasí podle hranického Ličmana panovalo v únoru, kdy se běželo v patnáctistupňovém mrazu. Aleš Ličman dosáhl nejlepšího času v září, kdy více než tříkilometrovou trať zvládl za reálný čas 11:47. Po přepočtu podle koeficientu by to však byl čas 10:03.

Letošního poháru se celkem zúčastnilo 222 běžců, z toho 72 žen. Hraničan se objevoval na startu s číslem 63. „To je proto, že v roce 2011 jsem tam běžel jen jednou, poprvé v prosinci, a skončil jsem třiašedesátý v pořadí celého roku. Pro celý příští rok mi ale bude náležet číslo jedna," sdělil Aleš.

Mezi muži ho na druhém místě doplnil Pavel Šmakal a na třetím Jan Svačina (oba za SKOB Zlín). Mezi ženami byla nejrychlejší Anežka Janečková (AK Zlín), druhá Šárka Pastyříková a bronz si vyběhala Vinati Docziová z pořádajícího klubu. (jr)

SOUVISEJÍCÍ: Atlet Aleš Ličman je mistrem Evropy